В Україні знизили ПДВ на деяку аграрну продукцію

Президент Володимир Зеленський підписав закон про зниження ставки ПДВ з 20% до 14% на окремі види аграрної продукції, який Рада схвалила ще минулого року. Цей закон вже викликав запеклі суперечки серед учасників аграрного ринку. Він може відчутно зменшити доходи бюджету на нинішній рік, який і так має суттєвий дефіцит. Більше про це дивіться далі.

З 1-го березня в Україні вступив у дію закон №3656. Він передбачає зниження ставки податку на додану вартість з 20% до 14% за операціями з постачання та ввезення на територію України деяких видів сільськогосподарської продукції. Зниження ставки ПДВ веде за собою зменшення фінансового навантаження на аграріїв.

Володимир Кулішов, адвокат

- Цим законом передбачено зниження ПДВ з 20% до 14% для експортерів, які по суті експортують сировину. Це пшениця, кукурудза, живі свині і т.д. Тобто, в межах України чи області це зниження для великих підприємств, для маленьких підприємств, це великого значення не відіграє.

Як зазначають автори закону, зниження ставки ПДВ на окремі види аграрної продукції не призведе до втрат бюджету. Разом із тим, автори закону не подали розрахунків, чому зниження ставки одного із головних податків української фіскальної системи на низку головних продуктів аграрного виробництва не вплине на бюджет.

Володимир Кулішов, адвокат

- Можливо, буде зниження бюджету, тому що 6% – це багато. Але автори закону говорили про те, що наші підприємства будуть виходити із тіньового ринку, не будуть зменшувати так звані «накрутки», і тоді, в зв’язку із цим, буде збільшення бюджету не за рахунок великої кількості податку, а за рахунок того, що наші господарства будуть працювати відкрито.

Для самих аграріїв цей закон зекономить 6% видатків для переробників при закупівлі продукції. А також дасть можливість для розвитку власного підприємства. 

Сергій Фролов, директор Департаменту агропромислового розвитку ОДА

- Що це дасть аграріям на сьогодні? Ну дивіться, от зараз йде підготовка до комплексу весняно-польових робіт, і зараз йде активна реалізація збіжжя або іншої сільськогосподарської продукції, яку виробляють сг підприємства, і вони її залишили під час підготовки весни для реалізації. При реалізації, відповідно, нараховувалася ставка відповідно 20%, тепер вона буде нараховуватися 14% . І от, спілкуючись з аграріями, вони говорять: так, ці 6% дадуть певним чином зекономити, зменшити відрахування до бюджету і використати ці кошти на розвиток.

Але з юридичної точки зору прийняття такого закону є не правильним. Адже Податковий кодекс вимагає, аби зміни до будь-яких елементів податків та зборів не вносилися пізніше, як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки.

Стрічка новин