Задуха риби у водоймах у зимовий період
У мережі Фейсбук у групі рибалок почали з'являтися дописи та відео, де риба гине від задухи. І така ситуація спостерігається в різних місцях Полтавщини. Що говорять у Полтавському рибоохоронному патрулі та як уберегти рибу від нестачі кисню, дізнавалась Анна Ружін.
На відеофайлах, де видно мертву рибу, вказано, що такі ситуації сталися в Чутівському районі та в Полтавському на річці Коломак. Риба плаває зверху або ж лежить на дні. Чоловік, який виклав відео, разом з братом приїхали, щоб прорубували отвори, і таким чином дати доступ повітря до водойми і врятувати рибу.
У Полтавському рибоохоронному патрулі повідомили, що відео це бачили у пабліках, але ці водойми перебувають в оренді і відповідає за них орендодавець. На територіях, які є в їх підпорядкуванні, такої проблеми немає, адже досить часто проводять рейди і роблять все для того, щоб унеможливити такі ситуації.
Валерій Пасько, в. о. заст. начальника відділу іхтіології та регулювання рибальства Полтавського рибоохоронного патруля
- Проблема виникає ця через те, що було посушливе літо, посушлива осінь і не було зими в 2020 році, обмілили річки, і коли рівневий режим падає, утворюються відмежовані ділянки. І лід промерзає аж до дна, але це не поширені проблеми. Це можуть вони утворюватися, місцеві.
У Полтавському рибоохоронному патрулі радять: найпоширенішим та найпростішим заходом попередження явищ задухи є прорубування ополонок для забезпечення доступу у водойми атмосферного кисню.
Для того, щоб ці ополонки не замерзали та довго слугували джерелом насичення води киснем, в них потрібно вставляти снопи, виготовлені з трубчастих стебел рослин, наприклад, комишу.
А минулого тижня у Київському Гідропарку на озері «Берізка» відбулася акція «Ковток повітря» з попередження заморних явищ у риби в зимовий період. Під час акції були просверлені лунки та ополонки, в які вставили очерет, щоб вони не замерзли. Крім того, на озері було встановлено аератор, який збагачує воду киснем.
Олександр Чистяков, голова Національної екологічної ради України
- Зима – дуже складний період для риби, особливо – кінець зими, коли кисню стає все менше. Буквально декілька днів тому екологічна інспекція України разом з агенцією рибного господарства України зробили заміри в цьому озері і виявилося, що воно доходить свого мінімуму. Задуха щороку забирає сотні тонн риби по водоймах.