У Полтаві можна переглянути виставку вузлових ляльок

У бібліотеці імені Котляревського відкрилося одразу дві виставки вузлових ляльок: «В обіймах бабусиних традицій», до створення якої долучилися 25 майстрів Полтавщини, та виставка авторських вінків та вузлових ляльок Віри Черняк «Мотай! Асоціації…». Деталі дивіться у наступному сюжеті.

На виставці представлені роботи майстрів з вузлової ляльки, що досліджують, зберігають та передають з покоління в покоління традиції давнього виду народного мистецтва – лялькарства. На Полтавщині є цілі родини, в яких з покоління в покоління передаються знання та навички виготовлення вузлових ляльок. А сучасні майстрині не лише зберігають традиції цього мистецтва, а й надають традиційній ляльці сучасні штрихи.

Однією з таких майстринь є Віра Черняк. Цю виставку вона присвятила своїй прабабусі, яка навчила її мотати ляльки. Каже, усі роботи різні, кожна лялечка – з характером. Наприклад, мотає ляльці хустку, а вона хоче дівувати і вінок носити, говорить майстриня.

Віра Черняк, майстриня з виготовлення вузлової ляльки

- Я намагаюся використовувати екологічно чисті матеріали, натуральні. Дуже багато в основному це домоткане полотно, яке ткала ще моя прабабуся. У мене ще залишилися в скрині такі залишки, таке багатство. То фактично на кожній ляльці таке сімейне, раритетне полотно, яке зігріває мені душу, і я сподіваюся, що це помічають інші. Це цінно, бо це зроблено абсолютно вручну. 

Віра Черняк згадує, що серйозно почала займатися ляльками, коли була при надії. Тоді вона і створила свою першу мотанку, з якою навіть їхала до пологового будинку. А тепер у майстрині стільки робіт, що й порахувати вже не може, оскільки багато з ляльок поїхали на виставки за кордон.

Євген Пілюгін, голова Полтавського обласного осередку НСМНМУ

- Віра Черняк – дійсно талановитий і унікальний майстер. Тому що багато вже по Україні мотають ляльок. Пробують і дорослі, і малі, але її ляльки – особливі. Ви бачили щойно Віру – вони на неї схожі. Такі гарненькі, повненькі.

Ще один напрямок творчої діяльності Віри – виготовлення стилізованих дівочих головних уборів. Це авторські розробки, що пасують до сучасного вбрання. Тому фіналом виставки стало дефіле юних красунь із головними уборами, що створила майстриня. 

Сама ж виставка триватиме до 16 березня.

Стрічка новин