У Києві відкрилася виставка до Дня кримського спротиву російській окупації

У Києві продовжуються заходи до Дня кримського спротиву російській окупації. Сьогодні відкрилася виставка «15 викрадених життів», присвячена жертвам насильницьких зникнень в окупованому Криму. Там вже побувала наша київська журналістка Лідія Дмитрашко. 

15 портретів. На кожному з них – нелояльні до окупаційної влади Криму українські та кримсько-татарські активісти, яких викрали на окупованому півострові. Про їх долю роками нічого не відомо.

Євгеній Ярошенко, аналітик ГО «КримSOS» 

- Це історія про 15 людей, які стали жертвами насильницьких зникнень. Це саме ті люди, чия доля і яке місцезнаходження досі не відомі. Якщо за 7 років окупації Криму 44 особи стали жетрвами, то про більшість з них відомо, що з ними сталося. А це ті 15 осіб, про яких досі невідомо.

Російська окупаційна влада не проводить ефективних розслідувань зникнень активістів. Родичі змушені самотужки шукати своїх рідних.

- Це навіть розглядається міжнародними організаціями, як катування. Коли про жертв насильницьких зникнень нічого невідомо. Бо вони живуть щодня з надією побачити своїх рідних живими.

Із 44-х жертв насильницьких зникнень у Криму 23 пізніше знайшли живими. Шестеро були знайдені мертвими. Про 15-ох немає жодної інформації. Серед них – Ервін Ібрагімов.

Катерина Мітєва, речниця Amnesty International в Україні 

- Відомо, що зв’язок із ним припинився 24 травня 2016 року. Ніби-то розслідування триває, але вже 21 рік, і ми розуміємо, що інформації про його місцезнаходження немає, його батьки не отримали якихось результатів слідства. Ми теж не бачимо підозрюваних викрадачів його. Ми розуміємо, що РФ свідомо порушує міжнародне право.

У жодній зі справ про насильницькі зникнення окупаційна поліція не розглядала версію причетності російських силовиків, «Кримської самооборони» або інших підконтрольних РФ груп. Водночас, поліція намагається нав’язати альтернативні версії зникнення, наприклад, виїзд воювати в Сирію.

Анастасія Мартиновська, юристка Української Гельсінської спілки з прав людини

- Якщо проводити юридичний аналіз їх, то фактично ми не бачимо ефективності цих розслідувань. Бо ці дії або відбуваються у зовсім незрозумілій манері, або коли в них немає жодного сенсу. Тобто, нащо проводити огляд місцевості, де відбулося зникнення, через декілька років, як воно відбулося.

Виставку «15 викрадених життів» приурочили до Дня кримського спротиву російській окупації, який Україна відзначає 26 лютого. Відвідати її може кожен охочий. Вона працюватиме у Києві до 4 березня у Національній бібліотеці ім.Ярослава Мудрого.

Стрічка новин