У Гадячі відзначили 150-річчя від Дня народження Лесі Українки

Сьогодні виповнюється 150 років від Дня народження Лесі Українки – видатної української письменниці та громадського діяча, однієї з центральних постатей національної культури, яка входить до переліку найвідоміших жінок давньої та сучасної України. Пам’ятну дату цьогоріч відзначають на державному рівні. Є відповідні Указ Президента України та постанова Верховної Ради України. Протягом року в різних регіонах нашої країни проводитимуть літературні читання, виставки, науково-освітні заходи, літературні вечори, конференції та фестивалі, присвячені творчості поетеси. На Полтавщині різноманітні заходи планується протягом року провести в усіх районах та ОТГ. Основний же відбувся у Гадячі, в кіноконцертному залі «Дружба». Це літературно-мистецький проєкт за збіркою поезії Лесі Українки «На крилах пісень» під назвою «Яскрися, квітко Драгоманівського роду». Сергій Блавацький – далі.

Гадяч – «край лагідної краси». Так найперше говорять місцеві мешканці, згадуючи про Лесю Українку. А ще вона, приїжджаючи сюди на відпочинок та лікування, сказала ще й такі слова: «Полтавщина – найукраїніша Україна». Тож найперше, з чого почалися ювілейні заходи, були відвідини урочища «Зелений Гай». Тут матір’ю поетеси саме Лесі був зведений будиночок та зараз височіє пам’ятний знак письменниці.

Наталія Судакова, директор Гадяцького історико-краєзнавчого музею

- Леся Українка 10 разів приїздила сюди, і тут вона написала багато творів, і тому ми називаємо це місце благословенна земля, тому що такі твори, які писала Леся Українка, ще в нашій історії жодна жінка не написала.

А на Соборній площі квіти цього ювілейного дня лягли і до пам’ятного знаку родині Драгоманових, та ще – до місця майбутнього пам’ятного знаку Лесі Українці перед кіноконцертним залом «Дружба».

У його вестибюлі діяла виставка дитячих робіт з образотворчого мистецтва «Палітра Лесиного краю», були тематичні фотозони, «живі» скульптури. Ми вносимо Лесю Українку у тріаду українських геніїв поряд з Шевченком та Франком, розповідає депутат Гадяцької міської ради трьох скликань, громадська активістка Катерина Кулик.

Катерина Кулик, вчитель історії Гадяцької спеціалізованої школи імені Івана Виговського 

- Як для мене, то Леся Українка, її твори – це не вчорашній день. Це однозначно вона сьогодні сучасніша, ніж будь-коли, її вірші можна розбирати на цитати, мені дуже подобаються її слова: терпіти кайдани – то всесвітський сором, забуть їх, не розбивши, - гірший стид. Леся Українка вже тоді розуміла, що рабів до раю не пускають, і висока оцінка сказана Оксаною Забужко, що саме нам, українцям вона виписала паспорт, де було доведено, що ми культурна, європейська  нація.

В ході урочистостей з нагоди ювілею пролунали вітання від міського голови, почесних гостей, вручення грамот, подяк, ювілейних медалей та подарунків представникам гадяцької громади за внесок у популяризацію життя і творчості Лесі Українки. А ще відбулося спецпогашення немаркованого художнього тематичного конверта та марки від «Укрпошти».

Павло Шестопал, заст. директора Полтавської дирекції АТ «Укрпошта»

- Дана подія відбувалася паралельно в чотирьох містах: Полтаві, Гадячі, Новограді-Волинському і Києві, в один час ми погашаємо для прийдешніх філателістів цю марковану продукцію.

Як зазначив Павло Шестопал, один варіант таких погашених конверта та марки на пам’ять представники «Укрпошти» передали до Гадяцької міськради та місцевого музею. І один обов’язково надійде до поштового музею в Києві.

Гліб Кудряшов, кандидат наук, доцент ПНПУ ім.В.Г.Короленка  

- XXI століття ми активно шукаємо шляхи, як нам увійти до європейської спільноти, а ще на початку XX століття європейка Леся Українка нам цей шлях подарувала. Нам сьогодні лишається лише розгадати отой код, який вона нам залишила у своїх творах, літературній спадщині і слідувати її заповітам.

Завершилися ювілейні урочисті заходи літературно-мистецьким вечором «Яскрися, квітко Драгоманівського роду!» за участю студентів Гадяцького коледжу культури та мистецтва. 

Стрічка новин