Кавова гуща – проти ожеледиці

Кава замість солі. Або екологічне посипання доріжок. Провести такий експеримент запропонувала радниця міського голови Львова Ірина Оршак. За її словами, такий спосіб використовують у Великій Британії, адже кавова гуща має абразивні властивості. Мерія вже знайшла партнерів – мережу кав’ярень, яка надаватиме такий ресурс безкоштовно. У Полтаві деякі підприємці почали долучатися до ініціативи. З подробицями – Анна Ружін.

Анна Ружін, кореспондентка 

- Кавова гуща – проти ожеледиці. У Львові комунальники почали використовувати кавову гущу, посипаючи нею доріжки у парках. Проєкт пілотний, а ідею запропонувала радниця міського голови Ірина Оршак. Таким чином влада запросила всі місцеві кав'ярні взяти участь у цьому експерименті.

На сайті міськради про ініціативу Ірини пишуть: Про цю ідею я прочитала у соціальних мережах. У Facebook одна громадська організація Києва написала, що в країнах Скандинавії та Європи таким чином борються із ожеледицею у парках. Я подумала: чому б так не зробити у нас, адже Львів вважається кавовою столицею України. Львів'яни люблять пити каву, є велика мережа кав’ярень, тому виникла ідея спробувати цей метод у нашому місті.

Ірина Оршак, радниця міського голови Львова 

- Однозначно мова не йде про те, щоб посипати дороги чи квартальні доріжки для житлових будинків. Про це мова не йде. Мова йде про парки, чому про парки? Кавова гуща має абразивні властивості. Пісок і соляні суміші негативно впливають на зелені насадження. На відміну від кавової гущі. 

Зокрема, в рамках першого експерименту пілотного проєкту у парку «700-річчя Львова» посипали близько 200 метрів доріжок.

Володимир Данилюк, директор ЛКП «Зелений Львів» 

- Чим це корисно? Це корисно тим, що кавова гуща є екологічно безпечною і, відповідно, на відміну від піскосуміші та інших реагентів вона не пошкоджує газони та кореневу систему дерев, тому ми використовуємо для цього каву.

Полтава також підхопила експеримент, деякі підприємці почали посипати поблизу своїх кав'ярень доріжки від ожеледиці кавовою гущею. Такий досвід – і у Місцевій кав'ярні. В кінці робочого дня кавова гуща, яка залишається після приготування напоїв, висушується, а згодом і використовується як засіб для посипання доріжок. Методи використання широко описані в інтернеті. 

Олександр Литвиненко, бариста Місцевої кав'ярні 

- Використовують як скраб, є різні методи використання. Там побачив цей метод і спробували. Дійсно, допопомагає. Дієвий метод. Якщо погіршиться погода, буде ожеледиця, то звичайно. Допомагає це, і якщо вийдете надвір, то у нас – найчистіша територія. 

Але у Полтаві таке посипання діє не масово, а частково. У місті від комунальних служб посипають доріжки, як і раніше, піщано-сольовою сумішшю та сіллю. Про ініціативу не чули, проте говорять, якщо вона має чудовий ефект, можна теж в майбутньому спробувати. 

Костянтин Малько, перший заступник начальника управління ЖКГ Полтавської МР 

- Потрібно перевірити, наприклад, на якісь ділянці дороги розсипати, чи воно взагалі буде якийсь ефект: чи буде розтавати, чи буде не так слизько. Нада ж зрозуміти. Потім, наскільки залишиться сміття: чи воно разом з водою все змиється від цієї кавової гущі.

Завідувач кафедри екології, збалансованого природокористування та захисту довкілля ПДАА зазначає: кавова гуща не шкідлива, але варто проводити ще грунтовні дослідження. 

Олег Міщенко, завідувач кафедри екології, збалансованого природокористування та захисту довкілля ПДАА

- Але це значно безпечніше для тих самих тварин, оскільки лапки їхні при попаданні солі пошкоджуються, і про це в соцмережах значно актуально підіймають питання. Тому, більш детально та конкретніше ці дослідження можна проводити і встановлювати вплив даних залишків кави від кавовиробництва на грунтову поверхню, як вона впливає, ну і на водні об'єкти.

Досвід львів'ян перейняли міста по Україні і навіть за кордоном.

Стрічка новин