Сьогодні – День Державного Герба України

Сьогодні відзначається 29-а річниця затвердження тризуба як державного символу України. 19 лютого 1992 року Верховна Рада України затвердила тризуб як Малий герб України, визначаючи його головним елементом великого Державного Герба України. Про нього більше дивіться у наступному сюжеті.

Державний символ тризуб має тисячолітню історію. У давні часи це був знак князівського роду Рюриковичів, правителів Русі. У часи Української Народної Республіки тризуб затверджено державним гербом України, що підкреслює спадкоємність із попередніми періодами української історії.

Дмитро Стаценко, кандидат історичних наук

- Михайло Грушевський не випадково обрав саме цей символ, оскільки він мав символізувати нову державу в історії України, і стати ніби-то таким містком між традиціями давньої Київської держави, і по суті творенням нової модерної української держави – Української Народної Республіки.

У 1991 році, відновивши свою незалежність та обравши тризуб державним гербом, Україна продемонструвала наслідування традицій Української Народної Республіки. Про походження і значення українського герба тризуба існують також різні теорії. 

Дмитро Стаценко, кандидат історичних наук

- Трійця – символіка минулого, майбутнього, теперішнього, або три світи. Світ, де живуть люди, світ Божественний і світ підземний. Як правило, таке трактування троїстих символів. По-друге, цей символ як би до кінця нерозшифрований. Є різні варіанти: це може бути сокіл, деякі читають слово «воля».

Нині сучасний герб – символ волі та єдності для українців. Та мало хто знає, що автором герба тризуба є наш земляк – Василь Кричевський. 

Наталія Кузьменко, старший науковий співробітник відділу новітньої історії Полтавського краєзнавчого музею

- Було запропоновано деяким художника попрацювати над самим малюнком гербу. І, зокрема, на засіданні Малої ради тодішній голова Центральної ради, Михайло Грушевський, запропонував саме малюнок Василя Кричевського. І врешті-решт, 12 лютого 1918 року прийняло в якості гербу України зображення тризуба малюнка Василя Кричевського.

Та символ тризуба є частиною Малого Герба, він є головним елементом великого Державного герба України. Наразі Великий герб не затвердили. 

Стрічка новин