20 лютого в Україні щорічно відзначають День Героїв Небесної сотні

Цього дня вшановують пам’ять тих громадян, завдяки яким було змінено перебіг історії нашої держави під час подій Революції Гідності, тих, хто ціною власного життя захищав ідеали демократії, відстоював права та свободи людини, європейське майбутнє України. На згадку про героїв та ті події у багатьох містах України повстановлювали пам'ятники та меморіальні комплекси. Як у Полтаві їх відзначили, розповість Анна Ружін.

На підйомі подій на Майдані Незалежності полтавське народне Віче прийняло рішення про повалення пам'ятника Леніну на знак протесту проти влади. 21 лютого 2014 року пам'ятник був повалений полтавцями. Під український гімн на постамент встановили державний прапор України. У той же день Народна Рада проголосувала за те, що на місці знесеного пам'ятника Леніну буде меморіал героям Єврореволюції, проте до сьогодні змін не відбулося. 

Вадим Дудник, громадський активіст 

- Ми маємо вулицю Небесної сотні і ми маємо голу площу після Майдану революції, звичайно, всі пречудово розуміють, що потрібно рано чи пізно зробити тут порядок, навести лад і зробити якусь алею чи ще щось.

Олена Гальченко уже подавала і петицію до міської ради, і спільно з волонтерами намагається, щоб на площі з'явився меморіал пам'яті, куди полтавці зможуть прийти і згадати ті події.  

Олена Гальченко, громадський діяч 

- Питання це в обласній раді підіймалося в 2015 – побудова пам'ятнику захисникам воїнам та майданівцям, але питання це нічим не закінчилося. У минулому році, в 2020, ми зверталися з волонтерами до міської ради, питання також не зрушило з місця.

І ось нарешті питання зрушило з місця. Депутат Полтавської міської ради Юліан Матвійчук зазначає: по всіх адміністраціях пішов наказ встановити щогли на місцях, де стояв пам'ятник Леніну, Полтава – не вийняток. 

Юліан Матвійчук, депутат Полтавської міської ради 

- Зараз адміністрація хоче, щоб місто надало їм маленьку цю земельну ділянку, щоб встановити цю щоглу, тобто, надати дозвіл, грубо кажучи. Це маленький такий етап. А щодо самої алеї, де був пам'ятник Леніну, то адміністрація просить місто надати їм повноваження на проведення конкурсу Всеукраїнського на меморіал Героїв України.

Юліан Матвійчук розповідає, як він бачить меморіальний комплекс: розпочати історію від Київської русі, козаків, УНР, Січових стрільців і до сучасних героїв, і створити на цьому місці так званий комплекс з елементами громадського простору.

Регіональний представник Українського інституту національної пам'яті Олег Пустовгар зазначає: варто розпочати з розробки концепції. 

Олег Пустовгар, регіональний представник УІНП у Полтавській області

- На мій погляд, він має бути не знеособленим, а увічнити пам'ять всіх борців за незалежність у 20 столітті, починаючи навіть з рядових воїнів УНР, із військових старшин, воєначальників, борців за незалежність, які відстоювали українську ідентичність у сфері освіти і науки.

Але наразі, коли будуть зміни і коли з'явиться на цьому місці пам'ятний меморіал, говорити зарано. Лише після спільних дій міста, області та волонтерів та після проведення конкурсу можна очікувати на результат. Але все ж таке місце у Полтаві потрібне. 

Віталій Запека додає: дивився книгу пам'яті Полтавщини, там уже – цілий список полеглих. 

Віталій Запека, ветеран, письменник 

- 158 прізвищ... На жаль, у цьому місяці ми отрмиали ще 3 полеглих. Війна не закічується, війна продовжується, і люди з усієї Полтавської області мають мати місце, куди прийти та віддячити, віддати шану нашим героям.

Олена Гальченко, громадський діяч 

- Герої ніколи не вмирають, герої завжди живуть в нашому серці, ми не маємо право забути події 2013-2014 року, коли від куль снайперів гинули майданівці, падали один за одним, падали за волю, за правду, за те, щоб жити в незалежній країні.

У Полтаві, щоб вшанувати Героїв, змінили назву вулиці і зупинки, назвавши її Небесною сотнею, а біля обласної державної адміністрації встановили стелу з фото загиблих. 

Стрічка новин