Рік тому, 20 лютого 2020-го, із Нових Санжар почалася українська коронавірусна історія

Тоді місцеві мешканці влаштували протест, намагаючись не пропустити до санаторію «Нові Санжари» евакуйованих із китайського міста Ухань співвітчизників. Тоді на місці події працювала наша знімальна група. Анатолій Васевич пригадує хронологію тих подій.

Зранку, 20 лютого, із редакції телеканалу «Центральний» ми вирушили в Нові Санжари, де вже повним ходом вирував протест. Українська влада прийняла рішення розмістити в місцевому медичному центрі евакуйованих з китайського міста Ухань громадян, де стався спалах коронавірусу. Місцеві жителі перекрили дороги, щоб завадити розміщенню евакуйованих. За майже 10 кілометрів до селища нашу автівку зупинили поліціянти і запропонували далі йти пішки.

Анатолій Васевич, кореспондент

- Поспілкувавшись із кількома водіями, послухавши їхнє обурення, що вони теж не можуть рухатися далі, ми пішли пішки. По дорозі нас уже обганяли кілька машин швидкої допомоги і машин поліції. Що чекає попереду – ми не знаємо.

У Нових Санжарах вразила велика кількість спецпризначенців, правоохоронців, еменесників, військової техніки, машин швидкої. І звісно ж, обурених місцевих мешканців.

Олександр Терещенко, місцевий активіст

- Усі в’їзди у Нові Санжари були перекриті активістами, трактори, вантажівки, фури. Коли я прийшов на центральний вхід на Нові Санжари – там була купа бронетехніки.

Жінка: Хлопців наших побили.

Чоловік: Два автобуси, людей побили і забрали на Полтаву. 

Галина, мешканка Нових Санжар

- Жінку побили, чоловіка одного старого. Трактористові скло побили, його побили.

мешканець Нових Санжар

- Ми не проти цих хворих людей. Їх треба поселяти. Але не в центрі. Тут народу стільки.

Градус напруги упродовж дня постійно тільки збільшувався. До протестувальників кілька разів виходив голова Полтавської ОДА Олег Синєгубов, приїжджав заступник міністра охорони здоров'я Віктор Ляшко, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, тодішній прем'єр-міністр України Олексій Гончарук. Але протестувальники не збиралися вгамовуватися. Біля мосту через Ворсклу їх ставало все більше. Апогею події досягли ввечері. І коли автобуси з евакуйованими заїжджали в санаторій – у них полетіло каміння. Унаслідок сутичок місцевих жителів із силовиками постраждало 9 правоохоронців і один місцевий. Невеличку руйнацію, яка виникла під час гарячої фази протесту, ліквідовували спільно.

співробітник Національної поліції

- Допомагаємо господарю подвір’я відновити, паркан.

Олександр, місцевий мешканець

- За рахунок поліції роблять. Я дуже їм вдячний, що вони пройшли і надали допомогу.

Іван Варченко, радник міністра внутрішніх справ

- Це поліцейське піклування. І, скоріш за все, коли людина потрапила у скрутні обставини і попросила допомоги, у тому числі у такому вигляді, то поліцейські можуть надати таку допомогу.

14 днів у санаторії «Нові Санжари» перебувало 45 громадян України та 27 іноземців, які приїхали із китайського Уханю. Їхня обсервація пройшла без екцесів. А коли вже збиралися додому – до санаторію завітав президент України Володимир Зеленський.

Володимир Зеленський, президент України

- Я хочу всім лікарям подякувати. Обов’язково ДСНС, Червоному Хресту, місцевим людям. Я впевнений, що тут більшість, майже всі люди місцеві, вони розуміють, що до них приїхали їх українці. І раді, що ви виписуєтеся здорові. Я в цілому дуже радий, що саме тут не було жодного випадку коронавірусу.

Олександр Блінов, заступник начальника медичного центру санаторію «Нові Санжари»

- Я вважаю, що забезпечення у них було на досить гарному рівні. І я думаю, що харчування теж. Не кожна людина в Україні може так харчуватися у даний період.

Допомогу евакуйованим з Уханю везли з різних регіонів України. Згодом продукти заборонили передавати до санаторію, а от необхідні речі продовжували отримувати.

Ірина Плюсніна, голова Полтавської обласної організації Червоного Хреста України

- Допомогу везли із усіх куточків України. Першими приїхала миколаївська машина. Вона їхала усю ніч, і на ранок уже була у нас. Львів, Одеса, Тернопіль, Житомир, Вінниця, Полтава, Харків. Новосанжарці теж долучилися, добряче до допомоги.

І насамкінець, юридичні підсумки новосанжарського протесту. П’ятеро із 13 фігурантів, від дій яких під час сутичок постраждали правоохоронці, засудили до 5 років позбавлення волі зі звільненням від відбування реального покарання з випробуванням на рік. Ще чотирьох учасників заворушень визнали винними у блокуванні транспортних засобів. Їх зобов’язали сплатити по 850 грн. Покарання у вигляді штрафу також отримали інші двоє порушників, причетних до хуліганських дій. Суд також звільнив від кримінальної відповідальності двох засуджених, які «вперше вчинили кримінальне правопорушення та перестали бути суспільно небезпечними».

Стрічка новин