Два роки за гратами. Вирок незалежним білоруським журналістам

Два роки колонії загального режиму. Такий строк отримали журналістки першого незалежного телеканалу в Білорусі «Белсат» за виконання своїх журналістських обов’язків, зокрема, стрім розгону мітингу у Мінську. Вирок сьогодні зранку оголосила суддя Фрунзенського районного суду Мінська Наталія Бугук.

В день оголошення вироку підтримати журналісток прийшло близько 40 людей. Вчора в останньому слові слові журналістки заявили, що справи проти них мають політичну мотивацію. Катерина Андрєєва вимагала звільнення не тільки її та колегу, а й усіх політичних в’язнів. Щодо двох років за гратами, то саме про такий термін позбавлення волі для підсудних просила прокурор Аліна Касьянчик. Суддя також наказала забрати у журналісток блокноти, жилети з написом «преса» та тканину біло-червоно-білого кольору, що символізує історичний національний прапор Білорусі, і все це спалити. Відеокамеру, мікрофон та штатив рішенням суду конфіскували на користь держави. Режим Білорусі пішов на очевидний злочин, це порушення не лише міжнародних норм, але й законодавства Білорусі. Такою була сьогодні офіційна заява телеканалу «Белсат».

Ілля Суздалєв, керівник офісу «Белсат» у Києві

- Ми, «Белсат», виступаємо сьогодні із заявою, закликом, по-перше, до всіх колег не лише в Білорусі, Польщі, в Україні, до всього світового співтовариства, щоб ця тема не згасала, щоб вона залишалася на порядку денному і щоб політики, уряди різних країн, міжнародні інституції цю тему не забували, вживали всіх заходів, які можливо вжити. І сьогодні очевидно, що єдиний шлях – це міжнародний тиск на Білорусь, на Лукашенка, щоб звільнили не тільки журналістів, а просто людей, активістів, які перебувають в Білорусі в неволі.

Журналістки Дар’я Чульцова і Катерина Андрєєва були затримані 15 листопада 2020 року під час несанкціонованої акції в білоруській столиці. Вони вели стрім з «Площі змін», де силовики розганяли присутніх на місці загибелі білоруського патріота Романа Бондаренка. 

Сергій Томіленко, голова НСЖУ             

- Ми бачимо по самому процесу, що переслідують саме за професійну журналістську діяльність, і таким небезпечним, страшним прецедентом є те, що журналістський репортаж, пряму трансляцію, яку, не криючись, вели наші колеги, журналістки трактують як підбурювання до заколотів, до протестів, це зовсім такий викривлений, оруеллівський підхід до нашої професії. Суд встановив, що знаряддя злочину – це 4 журналістські щоденники і їх необхідно знищити. Ця війна з журналістикою неприпустима.

Правозахисники визнали обох журналісток політичними в'язнями. Адвокати заявили, що сторона обвинувачення не представила доказів вини в суді і що захист буде оскаржувати вирок стільки, скільки це буде можливо.

Стрічка новин