В Україні скасували «червоні дипломи»: що буде замість них?

З січня 2021 року в Україні набули чинності зміни щодо оформлення дипломів після закінчення вищих навчальних закладів. Відтепер випускникам видаватимуться дипломи без нагород. Чи замінять якось формат відзнак, дізнавалась Анна Ружін.

Анна Ружін, кореспондентка 

- В Україні відмінили червоні дипломи. Тож у 2021 році випускники вищих навчальних закладів вже їх не отримуватимуть. А як полтавські виші підійшли до цього питання і чи будуть відзначати якось відмінників по навчанню?

Наказом №1571 від 29 грудня 2020, підписаним главою Міністерства освіти науки і України Сергієм Шкарлетом, червоних дипломів отримувати більше не будуть наступні категорії.

- диплом молодшого бакалавра;

- бакалавр;

- магістр;

- доктори філософії;

- доктори мистецтва;

- доктори наук.

У Міносвіти затвердили форми додатку до диплому європейського зразка та зразок академічної довідки. Також були затверджені нові форми для дипломів доктора філософії, доктора мистецтв і доктора наук. А в дипломах спеціаліста та молодшого спеціаліста у графі «ступінь вищої освіти» зазначатиметься освітньо-кваліфікаційний рівень.

У дипломах молодшого бакалавра, бакалавра або магістра, які отримуватимуть випускники без громадянства, буде додатково зазначатися рік вступу та повна назва навчального закладу, до якого студент вступив на початку навчання в Україні.

Богдан – ще студент-першокурсник, до моменту закінчення вишу та отримання диплому – не один рік. І хоча у школі хлопець мав золоту медаль, через відміну червоного диплому не засмучується. 

Богдан Радкевич, студент 

- Це вже більше як пережиток, ніж якась перевага. Якоїсь практичної цінності ця відзнака взагалі не несе у подальшому працевлаштуванні. Найголовніше – це твої теоретичні та практичні знання. А відзнака ця в даний момент цього не показує.

В Полтавському університеті економіки і торгівлі кажуть: тих студентів, які закінчили на відмінно, обов'язково відзначать.

Юлія Левченко, доцент кафедри технологій харчових виробництв ресторанного господарства ПУЕТ 

- Всі навчальні заклади, заклади освіти мають автономність в вирішенні цього питання. Тому наш навчальний заклад вирішив, що в цьому навчальному році ми будемо прописувати відзнаку, але будемо прописувати як додаткові відомості в додатку. Не в основному документі, а в додатку до диплома.

Аналогічної думки – і в Полтавській політехніці, кажуть, тепер все буде, як в Європі. 

Олександр Дроботя, голова Профспілкового комітету студентів і аспірантів 

- Додатки є зараз більш актуальними, бо там є більше інформації. Там весь список предметів і оцінки. Це якщо для працевлаштування, але все одно червоні дипломи є важливими. Вони є гарними мотиваторами для більш високого і кращого навчання студентів.

Олександр Дроботя додає: їх студенти, відмінники у навчанні та інших досягненнях, отримують ще подяку від ректора, так званий мотиватор.

У Полтавському педагогічному університеті ім.В.Г.Короленка також не забуватимуть про відмітки. Будуть позначати тепер у додатках тих, хто має високі результати. Ректор Микола Степаненко каже: лише 7-8% студентів за останні роки закінчували навчання з червоним дипломом. 

Микола Степаненко, ректор ПНПУ ім.В.Г.Короленка 

- І зазвичай це ті, хто потім кудись вступає в аспірантуру, або йшли кудись в науку. Є виші, в яких великий відсоток, але ми діяли об'єктивно.

Студенти, які будуть отримувати дипломи, уже починаючи з 2021 року відмітку про високі досягнення матимуть у додатку.

Стрічка новин