У квітні виповниться 6 років, як в Україні розпочалася декомунізація

Під час цього процесу було демонтовано багато об’єктів, перейменовано чимало населених пунктів, вулиць тощо. Зокрема, за п’ять років в Україні було змінено понад 51 тисячу об’єктів топоніміки, майже тисячу населених пунктів, 26 районів, 75 закладів освіти. Близько двох з половиною тисяч монументів, пам’ятних знаків були демонтовані або прибрані з публічного простору. З них понад 1300 – пам’ятники Леніну. Це зроблено не лише відповідно до закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки». Це ще й данина пам’яті, історична справедливість щодо тих людей, які були замучені, вбиті комуністичним режимом, говорять в Інституті національної пам’яті. Про процес декомунізації на Полтавщині та факти його саботажу – далі у сюжеті.

Торік з ініціативи Полтавського офісу Українського інституту національної пам’яті в області було демонтовано п’ять пам’ятників комуністичного режиму. Це пам’ятники Леніну, Фрідріху Енгельсу, Якову Свердлову, Сергію Кірову та Чапаєву, а ще деякі зображення радянської символіки. І зараз полтавці намагаються ті монументи, які збереглися в гарному стані, не знищувати, а обережно демонтувати та передавати до Путивльського державного історико-культурного заповідника, де діє «Парк радянського періоду». Торік туди перемістили пам’ятник Енгельсу, що височів неподалік Семенівки, а у березні цього року планується передати до «Парку радянського періоду» ще п’ять пам’ятників. 

Олег Пустовгар, регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській обл.

- Зокрема, це пам’ятники першому секретарю ЦК Болгарії Георгію Дімітрову, який знаходиться в селі Лобачі Решетилівської ОТГ, це пам’ятник Карлу Марксу, який знаходиться в селі Радочин на території Омельницької ОТГ, та інші.

Щодо демонтажу цих пам’ятників вже є відповідні рішення сесій сільських та міських рад, говорить Олег Пустовгар, але є й відверті факти саботажу процесу декомунізації.

Олег Пустовгар, регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській обл.

- Відверті відписки надходять з Лохвиці, де незаконно знаходиться пам’ятник комсомольцям 20-х років. Як ми знаємо, комсомол – це такий передовий загін комуністичної партії, такий собі аналог гітлерівського гітлер’югенду. Це ж саме можна сказати про Лубенську владу, де досі болваніє пам’ятник Чапаєву – командиру Червоної армії.

Не демонтовані пам’ятники заступнику міністра оборони СРСР Третяку у Хоролі, та Леніну на території санаторію у Зіньківській ОТГ, зазначає Олег Пустовгар.

Олег Пустовгар, регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській обл.

- Але найбільш кричущий факт – відновлення вже демонтованого в межах декомунізації пам’ятника Миколі Підгорному, члену ЦК Комуністичної партії. Стався цей прикрий інцидент торік у липні, і зараз Кобеляцька прокуратура відкрила кримінальне провадження. Ми очікуємо, що ініціатори порушення закону будуть покарані.

До речі, порушення статті Кримінального кодексу України «Про виготовлення, поширення комуністичної, нацистської символіки та пропаганда комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів» карається обмеженням волі на строк до п’яти років. Ті самі дії, вчинені особою, яка є представником влади, або вчинені повторно, або організованою групою, або з використанням засобів масової інформації, караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років. 

Стрічка новин