В Білорусі продовжили розгляд справи проти журналісток незалежного телеканалу

Сьогодні в Білорусі суд Фрунзенського району Мінська продовжив розгляд карної справи проти журналісток першого незалежного телеканалу в Білорусі «Белсат»: 28-річної Катерини Андрєєвої та 24-річної Дар’ї Чульцової. Вони вже понад три місяці перебувають за гратами. Журналістки були заарештовані у Мінську 15 листопада минулого року, коли вели репортаж про масовий протест після трагічної смерті Романа Бондаренка. Нагадаємо, що тоді прихильник білоруської опозиції спробував втрутитися, коли невідомі злочинці знищували патріотичну символіку у його дворі. Чоловіка побили, зламали череп, внаслідок чого він помер в лікарні. Смерть Романа викликала обурення громадськості у Білорусі. Про перебіг судового процесу нам скайп-зв'язком з Варшави розповів заступник директора телеканалу «Белсат» Олексій Диковицький.

Журналістів «Белсату» заарештували під час прямого ефіру з місця, де Бондаренко був схоплений і побитий. Вони вели репортаж з 14-го поверху сусіднього житлового будинку, але міліція прийшла туди і їх заарештувала. Проти незалежних журналістів порушили кримінальну справу, звинувативши в організації діяльності, яка грубо порушувала громадський порядок. Це передбачає позбавлення волі на строк до трьох років. Журналістам інкримінували пряму трансляцію та, таким чином, координацію незаконної акції протесту, яка ніби-то перешкоджала руху громадського транспорту – 13 автобусних, 3 тролейбусних та 3 трамвайних маршрутів. Державне підприємство «Мінськтранс» оцінило свої збитки у понад 4 тисячі 800 доларів США.  Сьогодні на процес не пустили неурядові ЗМІ, колег, друзів журналісток, лише родичів і адвокатів, розповідає заступник директора телеканалу «Белсат» Олексій Диковицький.

Олексій Диковицький, заступник директора телеканалу «Белсат»

- Там немає ніяких доказів що вони начеб-то влаштували незаконний протест. Як вони могли його організувати, якщо в цей час наші колеги перебували на 14 поверсі одного з будинків на площі Перемін, звідки стрімили. Більш того, в тому районі Мінська тоді був вимкнений інтернет. Якби можна було сказати, що хтось дивився стрім, бачив зверху, скільки людей, куди треба йти.

Білоруська судова система повністю підпорядкована владі, тому надії на виправдання журналісток майже немає, навіть, незважаючи на слабку доказову базу, говорить Олексій Диковицький.

Олексій Диковицький, заступник директора телеканалу «Белсат»

- Деякі експерти говорять, що це робиться навмисно, щоб показати: навіть якщо в нас немає ніяких доказів вашої вини, якщо це звинувачення зовсім абсурдне, то й так ми можемо вас посадити. Тому що мета процесу – заткнути рота білоруським незалежним ЗМІ.

Катерина та Дар’я, попри побоювання колег, не виглядають пригніченими чи подавленими, розповідає один з керівників «Белсату».

Олексій Диковицький, заступник директора телеканалу «Белсат»

- Вони в гарному настрої, посміхаються, хльостко відповідають на запитання, звинувачення і говорять – якщо потрібно було знову виконати редакційне завдання, яке вони виконали, то вони зробили це ще раз, не дивлячись на наслідки, тому що совість їх чиста і правда на їх боці.

Суд у справі журналісток «Белсату» буде продовжено завтра зранку.

Стрічка новин