Династія полярників родом з Полтавщини

Перший український полярник, який був учасником в експедиції Роберта Скотта. Говорять, що саме завдяки цій людині 1996-го за символічну плату в один фунт стерлінгів англійці передали Україні науково-дослідну станцію «Академік Вернадський». І саме на ній працювали онук та правнук першого українського полярника. В рідному селі Антона Омельченка Батьки, що на Полтавщині, не забули його увічнити.

- Я живу на вулиці мого діда Антона Омельченка, першого українського полярника, який участвував в експедиції Роберта Скотта.

Віктор Омельченко – полярник, онук Антона Омельченка, який у складі британської експедиції одним із перших у світі ще 110 років тому ступив на берег Антарктиди і спробував підкорити Південний полюс.

Майже рік готувалися, кілька спроб були невдалими і мандрівники змушені були повертатися на базу. В останній раз вирушили вже наприкінці 1911-го, але в цю подорож Омельченко не поїхав, адже його відповідальність – коні, а останні на той момент загинули. Та й сама група у складі 4 осіб теж не вижила. За підкорення Антарктиди з рук англійської королеви Омельченко отримав медаль і пожиттєву пенсію.

Торік у рідному селі Батьки видатному землякові встановили пам’ятник, але й досі не відкрили через карантин.

Пам'ятник демонструє Борис Іванченко, староста села. Каже: задумка була давно, але роками її не реалізовували.  

Борис Іванченко, староста села Батьки 

- Було декілька спроб увіковічнити пам'ятник земляка, але вони і залишилися спробами, і ніхто їх не зробив. Я вирішив цю справу про знаменитого нашого земляка довести до завершення. Задумали, знайшли скульпторів - це сільська рада, і зробили те, що було задумано, ми його завершили. Зробили скульптуру – барельєф Антарктиди. 

Борис додає: зараз ми не можемо відкрити, тому що треба запрошувати англійську делегацію. Але навряд чи англійці у такий період поїдуть. 

Шляхом діда пішов його онук Віктор Омельченко. Дитяча мрія, навіяна історіями про діда, здійснилася: він брав участь у трьох антарктичних експедиціях. Загалом на крижаному континенті провів близько 4 років, але вони залишилися в пам'яті назавжди. 

Віктор Омельченко, полярник, онук Антона Омельченка

- Все так пролетіло, як один день. Ніколи я на подібному не працював, ніколи тими човнами не кермував, а тут треба і човнами управляти, і опріснювати, і водопостачання....а це все. До всього звикав, там те, а там те. І воно пролетіло, як один день.

На згадку чоловік привіз камінь, який вмурували в підніжжя пам’ятника першого українського полярника. Династію Омельченків продовжив і став полярником племінник Віктора та правнук  підкорювача Антарктиди, якого назвали теж Антоном. Сам же Віктор мріє ще хоч раз повернутися на Антарктиду. 

Стрічка новин