Водії зможуть самі фіксувати порушення інших учасників руху

Водії зможуть самі фіксувати порушення інших учасників дорожнього руху, а поліція потім випише штраф. Це можна буде зробити завдяки додатку, який поки що умовно називають «Поліцейський у смартфоні» або ж dashcamUa. Додаток вже працює в тестовому режимі. Розробники вважають, що подібне нововведення може допомогти навести лад на дорогах в якості доповнення до камер відеофіксації порушень водіями правил дорожнього руху. З розробником спілкувалась Анна Ружін.

Стартап dashcamUa, який розробили програмісти однієї з громадських організацій, – поки новинка. Але, за словами розробників, деякі підрозділи поліції вже штрафують порушників ПДР, використовуючи відео, яке їм прислали небайдужі свідки. Навіть є світлини складених протоколів.

Олексій Афонін, розробник стартапу 

- Із аналізованих відео бачимо, що найтиповіші порушення – це проїзд на червоне, перетин подвійної смуги, непропускання пішоходів на пішохідних переходах, а ще паркування. Але ми намагаємося більше сфокусуватися на саме тих порушеннях, які призводять до аварійності.

На своїй сторінці у мережі Facebook перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький подав статистику ДТП за 2020 рік. Тож:

За 2020 рік в Україні трапилося 168 107 ДТП. З них 26 140 ДТП – з травмованими, у яких загинула 3541 людина та 31 974 людини отримали травми. 

Основними причинами ДТП із загиблими та/або травмованими є: перевищення швидкості та встановленої швидкості руху; порушення правил маневрування; порушення правил проїзду перехресть; порушення правил проїзду пішохідних переходів; недотримання дистанції.

Метою розробників додатку є зменшення кількості ДТП та порушень ПДР на дорозі. 

Поки що додаток працює в тестовому режимі, тож ті, хто надіслав факт порушення, нагород не отримають. Згодом, можливо, це буде якась фінансова винагорода або ж знижки. 

На сайті розробники пишуть: 

На другому етапі нашого проекту ми плануємо запустити автоматичну систему розпізнавання автомобільних аварій та створити центр сповіщення, який би миттєво надавав допомогу у разі виникнення аварії.

Автоматична система виявляє автомобільну аварію та передає інформацію в центр сповіщення. Миттєво, пiсля виявлення автомобільної аварії, наша система надсилає повідомлення з попередженням на всі мобільні телефони з активним застосунком dashcamua, встановленим у автомобілях, які рухаються в безпосередній близькості до місця аварії i прямують до неї.

Розробники додатку обіцяють анонімність. Дані усіх наших користувачі анонімні та не зберігаються на наших серверах. 

Подання в поліцію також ідуть від імені додатку. 

У Полтавській патрульній поліції повідомили, поки що не отримували таких фактів порушень від додатку, адже функціонує він переважно в Київській області. Проте полтавці можуть інформувати поліцію про правопорушення, якщо вони стали його свідком, на лінію 102, що і роблять.  

Руслан Возниця, т.в.о. пресофіцера патрульної поліції Полтавщини 

- Досить часто це про автомобілі, які неправильно припарковані. Якщо брати, коли патрульні виявляють водії у нетверезому стані, то майже половина з усіх виявлених водіїв відбувається завдяки повідомленням саме від людей, які стали очевидцями, як людина в нетверезому стані сідає за кермо, або ж мають причини вважати, що вона має ознаки сп'яніння. Такі звернення розглядаються, патрульні зобов'язані відреагувати на виклик по лінії «102».

Адвокат же Тарас Захаров додає: щоб притягнути людину до відповідальності, ще варто підвердити достовірність факту порушення і чи не є доказ монтажем. А головне, щоб це вже було на державному рівні. 

Тарас Захаров, адвоктат 

- В принципі, теоретично, якщо цей додаток буде працювати, то звичайно, людина може зафіксувати, якщо є таке порушення, то можна довести, чим таке правопорушення порушує її права як автомобіліста або пішохода: або на вільний прохід чи проїзд. Або ж складається небезпечна ситуація на дорозі. Тут питання в тому, що на законодавчому рівні немає механізму реалізації виявлених порушень.

Наразі розробник та команда працює над тим, щоб додаток вийшов на більш офіційний рівень. 

Стрічка новин