Рік Бика: як поводяться полтавські велетні

11 лютого о 21.05 за Східним, або китайським календарем, розпочався рік Білого Металевого Бика. Мешканці Піднебесної вірять, що тварина передає свої відмінні ознаки року, в який вона править. Знак гороскопу Бик володіє такими якостями, як рішучість, твердість, традиційність і працьовитість. Стихія металу наділяє його залізною волею, а білий колір - упевненістю в собі. А ще Бик характеризується сталевими нервами і залізним характером, силою волі, стриманістю, серйозністю, надійністю, працелюбністю, а також нетерплячістю та впертістю. Аби на власні очі побачити биків елітних порід, дізнатися з перших вуст, який насправді характер мають велетні, мої колеги Сергій Блавацький та Сергій Сепітий завітали на одне з найстаріших селекційно-племінних підприємств України - акціонерне товариство «Полтаваплемсервіс».

Село Горбанівка, що під Полтавою. Історія цього селекційно-племінного підприємства сягає ще початку минулого століття. В кращі часи тут утримували до ста двадцяти бугаїв-плідників. Зараз доглядають лише шестеро велетнів голштинської чорно-рябої та червоно-рябої, молочної породи, джерсейської, швіцької, м’ясних порід.

Валентин Грабко, голова правління ПАТ «Полтаваплемсервіс»

- Готтор, Девінкан, Зураб, Чоп, Чероккі – це в нас новий бик, і останній Вальд.

Кожен бугай має ветеринарний та племінний сертифікати, де визначена дата, місце народження, порода, екстер’єр, елітність, масть, племінна цінність, генетична лінія, продуктивність тварини та інше. А ще – родовід.   

Микола Іванченко, голова правління «Полтаваплемсервіс» із 1993 по 2015 рр.

- Обов’язково є паспорт, і якби ми знали свій родовід чи генеалогію до 17 коліна так, як зоотехнічна, ветслужба знає про цих биків.

Тваринники говорять: в кожного бугая – свій норов, до кожного є свої, особливі підходи. Наприклад, ось цей, шестирічний Готтор швіцької породи, з віком став більш норовливим.

Валентин Грабко, голова правління ПАТ «Полтаваплемсервіс»

- Він може так подивитися на техніка по забору сперми, як кажуть в нашій професійній лексиці «спіймати», може вдарити. Може, це він граючись, ти ж йому в мізки не залізеш і не поймеш, це тварина. Так, вдарити головою переважно, ногами вони не дуже.

Бик дуже любить ласку, гарний догляд, але якщо його хтось хоч раз образить, тварина запам’ятовує це на все життя і обов’язково помститься, розповідає Микола Іванченко, та пригадує фатальний випадок, що трапився на цьому подвір’ї.

Микола Іванченко, голова правління «Полтаваплемсервіс» із 1993 по 2015 рр.

- Макарець, дуже гарний скотар був, але трохи наказував худобу, і в один момент на виводку молодого бика вели назустріч, він вирвався, він трохи відволікся на декілька секунд, той вирвав вудило і почав його бити, дуже печально факт закінчився.

Різноманітних випадків з бугаями можна пригадати чимало, розповідають тваринники. Так Валентин Грабко згадує роки, коли працював тут ветлікарем.

Валентин Грабко, голова правління ПАТ «Полтаваплемсервіс»

- Бикам ставлять з малого віку кільця носові, там багато нервових закінчень, щоб його водити за вудило. І такий був бугай, я оце поставлю кільце, зранку приходжу – його нема. Як він його знімав – не знаю. 15 кілець поміняв, міняв щодня, як він його знімав – ніхто не міг засікти, той нашийники знімав, ну умудряються.

Микола Іванченко, голова правління «Полтаваплемсервіс» із 1993 по 2015 рр.

- Вирвався бик, почали його ловити. Але вони коли відчувають свободу, стають некерованими. І доглядачі почали його заганять, але не змогли, визвали міліцію. Міліція з УАЗіком приїхала на територію, доглядачі і керівництво казали – приберіть, але ті: «Та ви шо, ми з пістолетами». Ну він як зачепив цього УАЗа і почав тягати по всій території.

Сергій Блавацький, журналіст

- Ці велетні вагою понад тонну та висотою в холці до двох метрів надзвичайно небезпечні, агресивно реагують на незнайомих людей. Тому на території «Полтаваплемсервісу» є навіть ось такі острівці безпеки.

Агресивна поведінка биків пояснюється їх генами. Ці тварини – предки стародавнього дикого туру, який раніше заселяв лісові масиви і лісостепи по всій Європі, Північній Африці та Малій Азії. Водилися вони і на території сучасної Полтавщини, розповідає Микола Іванченко.

Микола Іванченко, голова правління «Полтаваплемсервіс» із 1993 по 2015 рр.

- В 60-х роках мій дід, Скрипник Андрій Хомич, знайшов ріг тура в ріці Ворскла біля села Писаревщина, і цей ріг він здав у Краєзнавчий музей, і там він досі зберігається.

Судити з поведінки полтавських биків, яким буде цей рік, відомий тваринник не наважився, говорить – це до астрологів, але:

Микола Іванченко, голова правління «Полтаваплемсервіс» із 1993 по 2015 рр.

- Хотілося, щоб рік був кращий, ніж 2020-й, був спокійніший, добріший, мирний і, звичайно, багатший.

А ще Микола Іванович додає: хотілося, щоб в Україні повернулися обличчям до тваринницької галузі, більше розводили ось таких красенів-велетнів.

Стрічка новин