Під Полтавою вшанували козацького літописця Самійла Величка

Сьогодні – 351-а річниця від Дня народження видатного козацького літописця Самійла Величка. Пам’ять нашого славетного земляка вшанували на його батьківщині, у селі Жуки Полтавського району. Там побувала і наша знімальна група.

Цього дня біля пам’ятника Самійлу Величку у Жуках – людно. Там зібралися представники влади, полтавського козацтва, музейники, духовенство. Згадували козацького літописця, ділилися своїми міркуваннями про ту добу, називали його спадок неоціненним.

Володимир Зайцев, писар українського козацтва Полтавської області

- Він дуже багато залишив після себе спогадів. По інших архівах – Польща, Туреччина, Росія – якісь дані є, їх зараз потроху збирають. Але найбільший літопис написав Самійло Величко. І зараз по ньому вивчають історію України. Він хотів залишити свої спогади для того, щоб нащадки, тобто ми, не робили помилок, такі, які робили помилки наші пращури.

Олеся Старолат, начальниця відділу охорони культурної спадщини Департаменту культури і туризму ОДА

- Це наш земляк, якому ми повинні віддати належне. Ми пишаємося, що у нас такі достойні особистості і такі достойні постаті української державності, які пропагують і пропагували саме державотворення українське. Дуже пишаємося тим, що українське козацтво народилося саме на Полтавщині.

Пам'ятник Самійлу Величку встановили у селі Жуки ще у 1995 році. Тоді історики вважали, що біля Покровської церкви, зруйнованої за радянських часів, і було поховано літописця.

Людмила Шендрик, заступниця директора з наукової роботи ДІКЗ «Поле Полтавської битви»

- Сьогодні все це під питанням. Тому що міг він бути похований і в Диканьці. Але ось цей меморіал засвідчує повагу. У першу чергу полтавців, краян до Самійла Величка.

Традиційно пам'яті літописця щороку приурочують кілька заходів. Нинішній теж не став винятком.

Михайло Кононенко, голова Полтавської районної ради

- Це вже у нас багато років, традиційно ми в цей день відзначаємо день народження. Потім у нас буде ряд заходів. П’ятий рік поспіль ми видаємо книгу. Читання будуть. Я думаю, що це буде бренд усього Полтавського району. І будемо його всіляко підтримувати.

Полтавські козаки вважають: на досягнутому зупинятися не слід. У Жуках треба й надалі поглиблювати й ширше пропагувати славне минуле, яке плекали наші пращури.

Володимир Зайцев, писар українського козацтва Полтавської області

- Це дуже знакове місце. Думаю, що воно має стояти у перших лавах у державі по значимості. Нам би хотілося б, щоб тут був таки побудований музей, зробити туристичний маршрут, щоб сюди приїжджали люди, щоб вони вивчали літопис Самійла Величка, щоб вони, найголовніше, думали про свою батьківщину.

Олеся Старолат, начальниця відділу охорони культурної спадщини Департаменту культури і туризму ОДА

- Ми на сьогодні це питання тримаємо на контролі і робимо подальші кроки, щоб це здійснити, втілити у життя.

Стрічка новин