Аграрний комітет Ради схвалив законопроєкт про продаж землі на електронних аукціонах

5 лютого на засіданні аграрного комітету Верховної Ради депутати схвалили законопроєкт про продаж землі через інтернет. Яка ситуація на Полтавщині і де земля вартує найдорожче – далі у сюжеті.

Нардепи на засіданні аграрного комітету розглянули законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них через електронні аукціони», №2195. 

Цей документ пропонує продавати земельні ділянки державної і комунальної власності виключно через електронні аукціони в електронній торговій системі в режимі реального часу в інтернеті.

За результатами цих торгів буде укладатися договір купівлі-продажу, оренди, тощо з переможцем, який запропонував найвищу ціну за ділянку. Також передбачена автоматизація ряду процесів, наприклад, ставок учасників торгів, подачі заявок на участь, публікацію усіх документів, що стосуються торгів і земельних ділянок.

За статистикою, в Україні понад 60 млн га землі. Із них 42,7 млн га (понад 70%) - це земля сільськогосподарського призначення. Близько 40% с/г землі в Україні - це чорноземи. Держгеокадастр оприлюднив нормативну грошову оцінку сільськогосподарської землі в Україні. Її використовують для розрахунку земельного податку, визначення розміру державного мита та орендної плати за ділянки.

Станом на початок цього року найдорожча рілля - в Черкаській області - 33 646 грн за один гектар. Трохи дешевше коштує земля в Чернівецькій області - 33 264 грн за гектар.

На Полтавщині ж ціна складає 30 390 гривень

Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко заявив, що після відкриття ринку землі в Україні більш вигідно буде купувати землю, ніж нерухомість.

І додав: вартість одного гектара буде на рівні $2 тис. У соцмережах з приводу цього розгорнулась ціла дискусія, адже людей хвилює питання, чи не скуплять іноземці українські землі, проте міністр аграрної політики цю тезу заперечує.  

Роман Лещенко, міністр аграрної політики України

- Концепція про те, що землю вивезуть вагонами, і те, що землю скуплять іноземці, і земля буде не для українців - це тези, які використовуються популістами різного роду та політиканами, але це нічого не має спільного з земельною реформою. Оскільки, відсутність земельної реформи показало відсутність прогресу у наведенні порядку, а результати - на табло. Мінус 5 мільйонів гектар державних земель, це і суттєві корупційні ризики і т.д.

Щоб ринок землі запрацював у заплановані терміни, з липня поточного року уряд і парламент України повинні прийняти ще понад 40 додаткових нормативно-правових актів. Ключовим є законопроект №2194. Це так звана земельна конституція, яка передає в розпорядження територіальних громад ще більшу кількість земельних ресурсів. 

Нагадаємо, ринок землі в Україні запрацює 1 липня 2021 року.

Стрічка новин