Як захистити молодь і зменшити поширеність паління в Україні?

Антитютюновий законопроєкт №4358. Як захистити молодь і зменшити поширеність паління в Україні? З цією метою в листопаді 2020 року було зареєстровано антитютюновий законопроєкт №4358, який одразу ж отримав висновок профільного Комітету – ухвалити у першому читанні. Проте 20 січня 2021 року Комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування змінив свій висновок про рекомендацію ухвалення законопроєкту №4358 та рекомендував Парламенту направити його на доопрацювання. Деталі – у наступному сюжеті.

Сигаретна упаковка - важливий канал комунікації виробників тютюнової продукції зі своїм споживачем. Привабливий дизайн упаковки має маніпулятивний маркетинговий вплив.

Але автори Антитютюнового законопроєкту №4358 вважають, що тютюнова упаковка має бути засобом інформування про наслідки куріння, тому попередження на сигаретній пачці мають велике значення для ефективної боротьби з тютюном. 

Оксана Левицька, координатор проєктів ГО «Життя»

- Щороку в Україні від хвороб, спричинених курінням, помирає 85 тисяч українців. А це означає, що щодня помирає більше, ніж 200 людей. І з огляду на це попередження про шкоду для здоров'я на пачках сигарет є як одним з елементів стратегії боротьби з тютюном.

Дослідник, координатор проєктів Київського міжнародного інституту соціології Олександр Щербатюк зазначив: 

Нові вимоги до маркування пачок сигарет в Україні з’явилися у жовтні 2012 року, запровадивши такі зміни, як:

- напис «Куріння вбиває», що займає 50% передньої частини пачки та кольорові графічні попередження з написом про шкоду для здоров’я на 50% пачки зі зворотнього боку;

- ротацію графічних попереджень (тобто, їх заміну на нові) кожні п’ять років.

Однак, з 2012 року графічні попередження на пачках сигарет так і не змінювалися, що значно знижувало їх ефективність, адже курці поступово звикали до них. До того ж, привабливі кольори й красиве оформлення пачки знижує ефективність медичних попереджень, забираючи на себе основну увагу споживача.

Провели дослідження із цього питання. Проходило воно у 2 етапи у квітні-червні 2020 року. Проводила його ГО «Життя» із залученням фахівців Київського міжнародного інституту соціології. Як результат, було створено рейтинг найбільш ефективних ілюстрованих повідомлень - таких, які спонукають курців кинути палити, а некурців - не починати зовсім.

Олександр Щербатюк, дослідник, координатор проєктів Київського міжнародного інституту соціології

- Цікава закономірність, що респондентами були обрані ті зображення, ті повідомлення, які ілюструють якісь конкретні широковідомі проблеми. Три із цих зображень говорять про рак різних органів. Ще одне зображення говорить про чітку загальновідому хворобу гангрена, і ще одне повідомлення звучить, як «вбити вашу ненароджену дитину».

Автори законопроєкту пропонують ряд змін, серед яких:

- тютюнові вироби продавати лише особам, які досягли 21 року,

- заборонити будь-які добавки до тютюнових виробів,

- повністю заборонити всю видиму викладку тютюнових виробів. Тобто, покупець не зможе побачити асортимент тютюнової продукції в кіоску чи на касі в магазині - йому дадуть папірець з назвами товарів. 

Неоднорозові відхилення та перенесення дати розгляду цього законопроєкту були викликані суперечностями та претензіями до ряду обмежень. Основні зазначені у висновках: норми ніяк логічно не виправдані; законопроєкт суперечить Директиві ЄС; у разі його ухвалення суттєво зросте нелегальний ринок тютюнових виробів. 

5 лютого питання про обмеження обігу тютюнових виробів №4358 мали розглянути у парламенті в першому читанні, адже воно було у списку на сайті Верховної Ради України, проте голосування за це питання не відбулося. 

Стрічка новин