Посилено захист прав журналістів

Верховна Рада України ухвалила закон про посилення відповідальності за кримінальні правопорушення проти журналістів. Тепер штрафи за перешкоджання роботі журналіста стануть більшими, а вирок може накладатися у вигляді арешту особи до шести місяців. Чи убезпечить це журналістів від погроз та насилля, дізнавались наші журналісти.

Верховна Рада посилила відповідальність за злочини проти журналістів. «За» проголосували 341 нардеп. Законопроєкт спрямований на посилення захисту журналістів та членів їхніх родин. Штрафи за подібні злочини тепер стануть більшими.

Сергій Томіленко, голова Національної спілки журналістів України

- Принаймі, якщо штраф буде не 510 грн, як нещодавно в Харкові штрафували на таку суму людину, яка нападала на кілька знімальних груп, жбурляла каміння, пошкодила редакційне майно, камеру. То якщо штраф буде не 510 в суді, а штраф буде 18 тисяч, або 30 тисяч гривень, то, принаймі, це буде уже відчутніший дискомфорт для тих, хто кидається з кулаками.

Відтепер незаконне вилучення зібраних журналістом матеріалів, технічних засобів, незаконна відмова у доступі до інформації, заборона висвітлення певних тем або осіб і перешкоджання професійній діяльності каратиметься штрафом від 500 до 1000 неоподаткованих мінімумів або обмеженням волі на строк до 3-х років. 

Євген Лопушинський, голова Полтавської ОО НСЖУ

- Інше питання, наскільки ефективно будуть втілюватися ці законодавчі ініціативи. У життя реально по факту. Чи будуть люди, які вчиняють агресію, вчиняють насилля по відношенню до журналістів, будуть покарані. І тут велике питання.

Сергій Томіленко, голова Національної спілки журналістів України

- Головне, коли ми говоримо про те, як можна захистити журналістів, то це вагомість покарання і невідворотність покарання. У нас, на жаль, уже багато інцидентів застосування фізичної агресії не доходять до суду. Якщо в суді вони розпадаються. А якщо вже вироки, то останні ті вироки, що були, вони дуже і дуже дрібні.

У 2020 році Нацполіція почала розслідувати 173 справи про порушення щодо журналістів.

Євген Лопушинський, голова Полтавської ОО НСЖУ

- Деякі із них по 2-3 рази закривалися, і під тиском медіаспільноти знову відкривалися. І однією з таких справ була справа Дарини Синицької, про погрози їх, яку також неодноразово намагалися спустити на гальмах. Але завдяки рішучій підтримці колег вдалося домогтися судового рішення і притягти винного до кримінальної відповідальності.

Стрічка новин