4 лютого у світі відзначають Всесвітній день боротьби з раком

Щороку в Україні реєструють 160 тисяч нових випадків онкопатології, з них 90 тисяч пацієнтів щорічно вмирають. Кожного дня боротися зі страшним недугом у Полтаві пацієнтам допомагають працівники обласного онкодиспансеру. З ними і спілкувалися наша кореспондентка Євгенія Манич. 

Мета проведення Дня боротьби з раком – підвищення обізнаності про хворобу, одного із найстрашніших захворювань сучасної цивілізації. У 2019-2021 роках Всесвітній день боротьби проти раку проходить під гаслом «Я є, і я буду». На кінець 2020 року у Полтавській області на диспансерному обліку перебуває 42 780 пацієнтів. Щорічно Полтавський обласний онкодиспансер бере на облік понад 5000 осіб.

Ірина Нікольченко, лікар-онколог

- В минулому році ми взяли на облік 256 таких пацієнтів. Показники захворюваності онкологічного захворювання у нас на сто тисяч населення трошки більший, чим по всій Україні. Це 3101 людина на сто тисяч, по Україні десь 2650.

У чоловіків найчастіше діагностують злоякісні захворювання трахеї, бронхів, легень, далі йдуть передміхурова залоза, колоректальний рак.

Ірина Нікольченко, лікар-онколог

- У жінок трошки інші. На першому місці - це рак молочної залози, рак шкіри і також колоректальний рак. Рак тіла матки і колоректальні раки.

Зараз злоякісний рак «помолодшав». Якщо раніше він вражав людей віком від 60-ти років, то зараз все більше випадків, коли хворіють люди працездатного віку, до 45-ти років, а також діти.

Головними факторами ризику вважають: вживання тютюну, в тому числі куріння сигарет і вживання бездимного тютюну; надлишкова маса тіла або ожиріння; нездорове харчування з низьким рівнем споживання фруктів і овочів; відсутність фізичної активності; вживання алкоголю; зараження гепатитом або іншими канцерогенними інфекціями; іонізуюче і ультрафіолетове випромінювання; а також куріння.

Лікарі говорять: обстежуватися потрібно хоча б раз на рік, адже виявлення онкозахворювання на ранніх стадіях допоможе врятувати ваше життя. 

Ірина Нікольченко, лікар-онколог

- Хочу побажати пацієнтам, щоб навіть при перших симптомах не боятися йти до лікарів. Ще таке панує серед населення, що серед лікарів, особливо у жінок, чому до того лікаря йти, в мене нічого не болить, а він щось знайде, аби мене тільки полікувати, аби я до нього більше ходила - у нас лікарі всі кваліфіковані.

Основні ознаки того, що у вас може бути рак: незвичайні вузлики тканини, затяжний кашель, задишка або труднощі при ковтанні, зміни в звичній роботі кишківника, раптово почалися запори або, навпаки, часті напади діареї, несподівані кровотечі, безпричинна втрата ваги, хронічна втома та головний біль.

Прийшла вчасно пані Ольга. Після відкритої кровотечі вона одразу звернулася до онкодиспансеру. Зробивши всі необхідні аналізи, їй поставили діагноз - рак. Операцію зробили у далекому 2006 році. 

Ольга, пацієнтка

- 14 років я себе почувала добре. Проходила обстеження, аналізи пройшла, рецидиву немає. Почуваю себе добре. Побажала б, щоб зверталися до лікарів, якщо якісь є симптоми, то зверталися до лікарів, вони допоможуть.

В онкодиспансері закликали не боятися проходити обстеження. Рак - це не вирок, медицина не стоїть на місці. Кваліфікація лікарів - також. Зараз просто медичне обстеження проводиться безкоштовно, тому не зволікайте, кілька годин вашого часу допоможуть зберегти життя.

Стрічка новин