На Полтавщині з'явилась меморіальна дошка контр-адміралу флоту УНР

На Полтавщині тривають заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917-21 років та 30-річчя відновлення державної незалежності України. З цієї нагоди у селі Хорішки Козельщинського району на фасаді місцевого ліцею урочисто відкрили меморіальну дошку Михайлові Остроградському, контр-адміралу флоту УНР, військовому діячеві, який народився 1870 року на хуторі Пашенівка тодішнього Кобеляцького повіту на Полтавщині. Нині село Пашенівка належить до Хорішківського старостинського округу Козельщинської ОТГ. Меморіальну дошку відкрито за ініціативи Полтавського офісу Північно-Східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті.

Народився Михайло Остроградський в старовинній козацькій родині, що походила від гетьмана Данила Апостола. Тому в деяких джерелах прізвище адмірала пишеться ще й як Остроградський-Апостол. Військову кар’єру розпочав у 1887 році в Морському корпусі. Навчання завершив із «Золотим знаком». 

Потім навчався у Військово-Морській Академії. Остроградський мав україноцентричні погляди і демонстрував їх у спілкуванні, насамперед, з морськими офіцерами-росіянами. 

Зокрема, білогвардійський адмірал Ненюков пригадував «Невелика група офіцерів на чолі з щирим українцем контр-адміралом Остроградським розмовляла українською мовою та ставилася до росіян, як до пришлих та іноземців». 

Михайла Остроградського називають першим командувачем і будівничим українського флоту. Він одним з перших серед морських офіцерів підтримав ідею незалежності України та боровся за неї до останнього на морі, на суші, дипломатичному фронті. Михайло Михайлович піднімав українські прапори над чорноморськими суднами, розбудовував флот УНР, створював «синьо-жовту» морську піхоту. Встановлення такої меморіальної дошки контр-адміралу флоту УНР сприятиме розвінчуванню фейків російської пропаганди, говорить полтавський історик Олег Пустовгар. 

Олег Пустовгар, регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській обл.

- Один з брехливих меседжів цієї пропаганди полягає в обгрунтуванню можливості розташування військових російських баз в Криму, незаконного розташування окупаційного Чорноморського флоту. І йдеться в пропаганді про Крим, начеб-то «ісконно русскую землю». Життя і діяльність видатного військового діяча Михайла Остроградського якраз і спростовує ці фейки.

До речі, 23 серпня 2020 року з метою відновлення історичних традицій національного війська щодо назв військових частин 35-тій окремій бригаді морської піхоти Військово-Морських сил присвоєно почесне найменування «імені контр-адмірала Михайла Остроградського». 

Стрічка новин