Мовлення 3-х каналів припинили через фінансування з Росії: Офіс Президента

В Україні на 5 років заблокували 3 телеканали: «112 Україна», NewsOne, ZIK. Указом Президента України введено в дію рішення від 2 лютого 2021 року №43/2021 Ради національної безпеки і оборони України «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів». Санкції стосуються і народного депутата від «Опозиційної платформи – За життя» Тараса Козака, який є власником медіахолдингу. Як коментують ситуацію в офісі Президента, що кажуть експерти та представники опозиції – дивіться у нашому сюжеті.

Президент увів у дію рішення РНБО про застосування санкцій щодо фізичної та юридичних осіб. Публікація з’явилась на сайті гаранта 2 лютого о 22:42. 

«Сьогодні відбулося засідання Ради національної безпеки і оборони, де шляхом письмового голосування члени РНБО розглядали питання введення персональних санкцій стосовно юридичних та фізичних осіб, які перебувають на території України. З 19 членів Ради національної безпеки і оборони 17 проголосували за, один утримався, один перебуває у відрядженні», - сказав секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов, йдеться на сайті. 

Фактично одразу після публікації рішення, вночі трансляція «112 Україна», NewsOne та ZIK припинилась. 

Прессекретарка Президента на своїй сторінці у соцмережі заявила: «Блокування телеканалів з так званого пулу Віктора Медведчука, які фіктивно оформлені на його соратника Тараса Козака, не має нічого спільного з наступом на свободу слова. Канали перетворилися на інструмент пропаганди, який використовується в інтересах держави-агресора, яка порушила суверенітет та державні кордони України».

Натомість телеканали медіахолдингу «Новини» опублікували заяву: «Ми вважаємо, що влада, у якої немає ні найменшого приводу говорити про успіхи, залишає в ефірі тільки зручні канали, які будуть брехати народу України про «небачені раніше успіхи».Телеканали «112 Україна», NewsOne і ZiK мають намір боротися за своє право мовити для українців, доносити правду до громадян і бути в ефірі.

Відреагували на таке рішення і в партії. ОПЗЖ ініціює процедуру імпічменту президента, заявив на засіданні Ради співголова фракції Вадим Рабінович.

Вадим Рабінович, співголова фракції ОПЗЖ

- Сьогодні ви вдарили у серце демократії – у свободу слова. Існування демократичної, незалежної України під загрозою. У найближчий час ми проводимо надзвичайний з'їзд партії, який визначить подальні кроки. Запам'ятайте: ви не затулите рота ні нашій партії, ні нашим виборцям, ви не заткнете нас вбивствами, заборонами каналів, терором, ми ініціюємо процедуру імпічненту Президента Зеленського, що познущався над виборцями і над країною.

За словами голови Національної спілки журналістів України Сергія Томіленка, блокування українських каналів - це безпрецедентний випадок. Раніше на території нашої держави забороняли трансляцію російських каналів, які обгрунтовано підозрювали у ворожій діяльності до України.

Сергій Томіленко, голова НСЖУ

- Закликаємо владу невідкладно надати аргументи і правові підстави щодо прийняття і обгрунтованості саме таких дій, які є. Відповідно, ми закликаємо, щоб влада діяла у правовий спосіб. Якщо немає рішень суду, і ми на сьогодні говоримо про позбавлення мовлення 3-х телеканалів, то, відповідно, ми говоримо, що це наступ на свободу слова.

Євген Лопушинський, голова Полтавської обласної організації НСЖУ

- Трішки тривожно з огляду на факт, що будь-якої миті будь-який телеканал або ЗМІ можна буде зупинити, призупинити. Ми, очевидно, маємо поставити собі запитання, чи дійсно завжди в українських інтересах діє цей телеканал, чи є там дійсно дотримання стандартів журналістики, чи немає там відвертої пропаганди, яка дивним чином збігається з кремлівською пропагандою. Інколи там бувають тотожні меседжі. 

Згодом в Офісі Президента заявили: в СБУ надали докази того, що телеканали «112 Україна», ZIK та NewsOne фінансуються Росією. 

Ігор Жовква, заступник керівника Офісу Президента 

- Держава не могла не діяти у тих умовах, коли агресія посилюється, коли Крим залишається окупованим, коли українські солдати продовжують гинути на окупованому Донбасі. Можна взяти український медіапростір і подивитись, скільки щоденно, щотижнево проводиться незалежних журналістських розслідувань, спрямованих проти Президента, проти влади в цілому, вони продовжуються і будуть тривати. Це свобода і незалежність ЗМІ. Але не варто плутати новини, фейки і пропаганду. РНБО, отримавши від СБУ очевидні докази щодо фінансування відповідних каналів з Російської Федерації, прийняла відповідне рішення.

Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ України

- Матеріали надані СБУ, які лягли в основи рішення РНБО, є цілком достатніми та вичерпними. Я хочу застереги: не треба плутати поняття свободи слова з антиукраїнською діяльністю за гроші держави-агресора. Я завжди був послідовним у цьому питанні. Тому щиро підтримую цей своєчасний і державницький крок Президента Зеленського.

Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення повідомила телеканалам, щодо яких запроваджено санкції РНБО, про необхідність дотримуватися обмежувальних заходів строком на п’ять років. А саме: анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, одержання чи наявність яких є умовою для здійснення певного виду діяльності; заборона користування радіочастотним ресурсом України; припинення надання послуг з ретрансляції/розповсюдження телепрограм/надання телекомунікаційних послуг і використання телекомунікаційних мереж загального користування. Телеканали «112 Україна», ZIK та NewsOne продовжують транслюватись на платформі Youtube. 

Міністр культури Олександр Ткаченко заявив: Міністерство направить до компанії YouTube рішення РНБО України щодо санкцій проти телеканалів «NewsOne», «ZIK», «112 Україна» з проханням закрити їхні сторінки на YouTube.

Стрічка новин