У Полтаві презентували книгу «Герої Крут і Полтавщина»

Сьогодні в Україні вшановують пам’ять Героїв Крут. Цього дня, 29 січня 1918 року, на залізничній станції Крути в Чернігівській області понад 500 українських вояків, студентів і юнаків вступили в бій з шеститисячною армією більшовиків. У нерівний битві загинуло близько ста українських оборонців, втрати більшовицьких військ сягали до 300 вояків. Для українського народу бій під Крутами став символом героїзму та самопожертви молодих людей в боротьбі за незалежність. Сьогодні зранку у Полтаві керівники області поклали квіти до підніжжя пам’ятника Українським загиблим козакам. Також до дня пам’яті Героїв Крут у Полтавському Краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського презентували книгу «Герої Крут і Полтавщина».

Бій під Крутами – це локальна битва, що мала велике геополітичне значення. Успішна оборонна операція українських добровольців змогла стримати на декілька днів наступ переважаючих сил ворога. Це дало змогу представникам Української Народної Республіки підписати Брестський мирний договір із країнами Четверного Союзу, що означав визнання самостійної УНР суб’єктом міжнародних відносин, розповідає упорядник книги Олег Пустовгар. Створюючи її, історик мав на меті показати особливе значення цього бою та розвіяти низку російських пропагандистських фейків. Власне книга складається з трьох розділів. Перший – штрихи до біографій полтавців-учасників бою.

Олег Пустовгар, упорядник книги, регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській обл.

- Це і уродженець села Калкаїв, що неподалік Семенівки, Микола Божко-Божинський. Він народився в дворянській родині, навчався в Лубенській гімназії, в університеті Святого Володимира, поліг у бою під Крутами і похований на Аскольдовій могилі.

З книги можна дізнатися про біографії священників, лікарів з Полтавщини, які брали участь у бою під Крутами. 

Олег Пустовгар, упорядник книги, регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській обл.

- Дуже цікава постать Юрія Вороного – видатного трансплантолога, який вперше у світі у 1933 році пересадив нирку, яка включилась в кровообіг. Це була велика подія в науковому, медичному світі. Він все життя провів під ковпаком КДБ.

В двох інших розділах книги розміщені спогади видатних полтавців та «крутянські» вірші, які належать перу полтавців. Учасників бою під Крутами похоронили в Києві на Аскольдовій могилі. Довгий час про цю подію не згадували, і лише після здобуття Україною незалежності заговорили про подвиг українських молодих добровольців. На державному рівні День пам’яті Героїв Крут почали відзначати з 2003 року. 

Стрічка новин