28 січня виповнилося б 70 р. першому астронавту незалежної України

28 січня виповнилося 70 років від дня народження льотчика-випробувача, космонавта, генерал-майора авіації, першого і єдиного астронавта незалежної України, народного депутата України 4-го скликання, Народного посла України, Героя України Леоніда Каденюка. Цю дату готуються особливо відзначати у Полтавському музеї авіації та космонавтики, який легендарний український космонавт відвідував тричі. Там підготували документи, світлини, друковані видання, пов’язані з іменем видатного українця, особисті речі, подаровані полтавцям Каденюком.

Космічний сокіл України – так називають науковці музею Леоніда Каденюка. Найбільше він прославився сам та підняв імідж нашої країни на міжнародному рівні, здійснивши космічний політ на американському шаттлі «Колумбія». Старт цієї місії відбувся 19 листопада 1997 року із Космічного центру Кеннеді США. Невдовзі після приземлення Леонід Каденюк відвідав Полтаву, і чи не найбільше астронавта вразила саме будівля на той час ще не відкритого музею авіації та космонавтики, розповідають науковці. 

Марина Окара, зав. науково-дослідним сектором Полтавського музею авіації та космонавтики

- Було надане це приміщення, збиралася база, щоб відкрити в Полтаві цей музей, він запитав, чи може безпосередньо якось допомогти експонатами, поповненню музейної колекції. Попросив книгу відгуків, зробив запис про відвідання музею.

На наше прохання Марина Окара показала нам цю книгу, де зібрано чимало побажань від почесних гостей. І перший запис належить саме Леоніду Каденюку.  

Марина Окара, зав. науково-дослідним сектором Полтавського музею авіації та космонавтики

- З величезним задоволенням відвідав музей. Без історії не буде майбутнього. Ви робите величезної користі роботу. Успіхів вам, щастя, здоров’я! Льотчик-космонавт Леонід Каденюк. 5 травня 1998 року.

Під час космічного польоту Каденюк виконував біологічні експерименти спільного українсько-американського досліду з трьома видами рослин: ріпак, соя та мох. 

Марина Окара, зав. науково-дослідним сектором Полтавського музею авіації та космонавтики

- Нерідко відвідувачі нашого музею цікавляться, як можна під час польоту в стані невагомості проводити експерименти і щось вирощувати в космосі. Каденюку це експерименти вдалися.

Крім наукових досліджень, у Каденюка була ще одна важлива мета – підтримати імідж України на міжнародному рівні. Для цього він взяв на борт український прапор і герб, портрети Тараса Шевченка та Сергія Корольова. Завдяки Каденюку в космосі прозвучав гімн України. Після повернення додому він став національним героєм. А цього року колекція полтавського музею поповнилася ще одним експонатом. Це ось така неплатіжна сувенірна банкнота Нацбанку, присвячена сімдесятиріччю легендарного космонавта.

Марина Окара, зав. науково-дослідним сектором Полтавського музею авіації та космонавтики

- Ми вже її офіційно зафондували, і це перший музейний експонат, з якого розпочнеться опис музейної колекції 2021 року. На лицевому боці зображено безпосередньо портрет самого Леоніда Каденюка, зворотній бік – це космічний корабель на тлі Сонячної системи.

Леонід Каденюк раптово помер 31 січня 2018 року під час традиційної ранкової пробіжки в районі Царського села в Києві ще до приїзду карети швидкої допомоги. 

70-й річниці народження першого астронавта незалежної України Леоніда Каденюка в рамках культурно-просвітницького проєкту полтавські науковці записали кілька відео спогадів, зокрема, ветерана Повітряних сил ЗСУ, генерал-майора Геннадія Котляра.

 Як розповів директор Полтавського музею авіації та космонавтики Андрій Пушкарьов, ці відеоматеріали розмістять на YouTube-каналі, сайті та Facebook-сторінці закладу.

Стрічка новин