Кіберполіція попередила розповсюдження найнебезпечнішого в світі вірусу

Кіберполіція викрила транснаціональне угруповання хакерів у розповсюдженні найнебезпечнішого в світі комп’ютерного вірусу «EMOTET». Хакери за допомоги вірусного програмного забезпечення здійснювали масові втручання в роботу серверів приватних та державних установ країн Європи та Сполучених Штатів Америки. У результаті такої «діяльності» іноземним банкам та фінустановам нанесено 2,5 мільярда доларів збитків. Зловмисникам загрожує до дванадцяти років ув’язнення. 

Під час слідчих дій встановлено двох громадян України, які забезпечували належну роботу інфраструктури розповсюдження вірусу та підтримували його безперебійну діяльність. 

Спецоперація носила міжнародний характер, адже учасниками був Департамент кіберполіції спільно з Головним слідчим управлінням Нацполіції, Офіс Генерального прокурора України, із залученням колег з правоохоронних органів Німеччини, США, Великобританії та Нідерландів. 

Сергій Кропива, перший заступник начальника Департаменту кіберполіції 

- Хакери, які використовували вірус «EMOTET», вчиняли кібернетичні атаки відносно фінансових та банківських інституцій, які розташовані на території і Європи, і США. За результатами проведення кібернетичних атак хакери отримували персональну та приватну інформацію, після чого забезпечували її монетизацію.

Інфраструктура «EMOTET» включала сервери, розташовані по всьому світу, і фактично була БОТ-мережею. «Вірус» поширювався шляхом спам-розсилок, через документи Word, Excel тощо. Електронні листи виглядали як попередження про безпеку облікового запису, запрошення на вечірку і навіть як застереження від поширення COVID-19. 

Проникнувши у програмне забезпечення, вірус використовував «інфіковану» техніку для подальшої розсилки, а також встановлював на пристрій додаткові віруси. У результаті шкідливе програмне забезпечення викрадало персональні дані користувачів. 

На даний час підтверджено, що вірус завдав збитків банкам і фінансовим установам США та Європи на 2,5 мільярда доларів. 

Сергій Кропива, перший заступник начальника Департаменту кіберполіції 

- Було вилучено серверне обладнання, комп’ютерну техніку, носії інформації, що містять відомості про компанії, на які здійснювалися кібератаки. Також вилучено банківські картки, гроші, «чорнові» записи з паролями, логінами та ключами до закриптованих сервісів. Наразі повністю заблоковано діяльність БОТ-мережі «EMOTET».

Також встановлено інших учасників міжнародного хакерського угруповання, які використовували інфраструктуру БОТ-мережі «ЕМОТЕТ» для проведення кібератак. Проводяться заходи для їх затримання. 

Розслідується кримінальне провадження за низкою статей. Зловмисникам загрожує позбавлення волі на строк до дванадцяти років з конфіскацією майна.

Стрічка новин