«Українська революція 1917-21 рр.: регіональний вимір»

Під такою назвою сьогодні у Полтаві відкрилася чергова виставка Українського інституту національної пам’яті. Вона присвячена перебігу подій Української революції 1917-1921 років у різних регіонах, а також українському національному руху цієї доби за межами України.

Виставка складається з 14 тематичних банерів, кожен з яких присвячений окремому регіону України або ареалу діяльності українського національного руху. Зокрема, йдеться про Київщину, Волинь, Поділля, Слобожанщину, Галичину, Крим. Про революційні події та видатних діячів Полтавщини також йдеться на окремому стенді. За словами регіонального представника Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олега Пустовгара, в процесі його створення науковці підготували надзвичайно багато історичних матеріалів, яких вистачило б й на 15 таких банерів. Тож тут в стислій формі представлені найголовніші віхи Української революції на Полтавщині.

Олег Пустовгар, регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській обл.

- Окремо ми виділяємо загарбання Полтави російськими більшовиками в ніч на 20 січня 1918 року і переможну весну теж 1918 року, коли Запорізький корпус армії УНР спільно з німецькими і австрійськими союзниками визволив Полтавщину від більшовиків. Окремий блок на полтавському стенді присвячений гетьманату Павла Скоропадського, зокрема, розвитку культури, освіти в той період, денікінській окупації.

Промовисто розповідають про перебіг Української революції 1917-1921 років й історичні світлини. Завершується полтавський стенд селянським антибільшовицьким повстанським рухом у 1920-23 роках, який охопив усі повіти Полтавщини. Це надзвичайно масштабна тема, що буде актуальною ще десятки та сотні років, говорить заступник директора Державного архіву Полтавської області Тарас Пустовіт. Тож роботи науковцям ще чимало, але за останні роки ними теж було зроблено дуже багато.

Тарас Пустовіт, заступник директора Державного архіву Полтавської області 

- Видано трьохтомник «Українська революція», відкриваються меморіальні дошки. От сьогоднішні захід – відкриття такої масштабної документальної виставки. Державний архів є партнером УІНП, і ми тут допомагали Олегу Пустовгару, радилися, і тут є кілька документів Державного архіву Полтавської області. Але це заключний етап Української революції, коли відбувалися репресії, терор, концтабори, контрибуції, і практично все українське життя було зведено нанівець.

Обраний авторами підхід дозволив переконливо продемонструвати, що революційні події сто років тому мали загальноукраїнський характер: на сході і заході, півночі та півдні – скрізь в Україні відбулося національне пробудження, почалося державотворення.

Стрічка новин