Сьогодні, 27 січня, у світі відзначають День пам’яті жертв Голокосту

Проголошений він резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року. Її співавторами виступили 100 держав у пам’ять про жертв нацистського терору під час Другої світової війни. Це нагадування про всесвітню трагедію, про масове вбивство євреїв у всіх країнах Європи.

Україна на державному рівні приєдналася до відзначення цієї міжнародної дати у 2012 році, хоч і була однією з шести країн-ініціаторів ухвалення документа ООН. Як відомо, жертвами Голокосту стали шість мільйонів євреїв, які проживали в Європі. Півтора мільйона з них загинули на території України. На Полтавщині за роки окупації 1941-43 років фашистами було знищено понад 220 тисяч чоловік. Серед них більш ніж 22 тисячі саме єврейського населення. Найбільшої жорстокості масові вбивства набули у Полтаві.

Валентина Клочко, завідувачка науково-дослідним відділом новітньої історії Краєзнавчого музею 

- В Полтаві ця каральна акція нагадувала каральну акцію Бабиного Яру. Єврейське населення міста зібрали ніби-то для переселення, з теплими речами, одягом, цінностями. Це був кінець листопада 41 року, і в районі Червоних казарм, на околиці Полтави, почалися розстріли. І живі свідки цього згадували, що всю ніч чули стогін, плач, бо живих немовлят кидали прямо у рів, літніх людей теж розстрілювали. А перед цим їм змащували уста отруйною рідиною. Дуже багато загинуло українців, росіян, які мали змішані шлюби і помирали разом зі своїми сім’ями. Це була така трагедія. До речі, та зондеркоманда, яка розстрілювала євреїв Києва, орудувала і в Полтаві.

Такі каральні акції відбувалися практично по всіх містах області – Кобеляках, Гадячі, Хоролі, Пирятині, у Лубнах та Кременчуці, розповідає Валентина Клочко.

Валентина Клочко, завідувачка науково-дослідним відділом новітньої історії Краєзнавчого музею

- Потім Кременчук, там був дуже великій відсоток єврейського населення, теж 8 тисяч євреїв було знищено, розстріляно. У Лубнах, Пирятині було створено єврейське гетто і зібрали понад півтори тисячі євреїв. Їх ніби-то вивозили на роботу до Лубен. Раптово повернули до лісу, і в протитанковому рову почали розстріли, якраз на Великдень. Це було 4 квітня 42 року.

Щороку у Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту згадують усіх євреїв, які стали жертвами нацистської Німеччини під час Другої світової війни. Дата 27 січня обрана не випадково: саме цього дня 1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили в’язнів найбільшого гітлерівського концтабору смерті Аушвіц-Біркенау неподалік польського Освенцима. За різними оцінками, у ньому загинули від 1,5 до 4 млн людей. 

Стрічка новин