74 людини у 2020 році загинули внаслідок домашнього насильства

Минулого року від домашнього насильства по всій Україні загинуло 74 людини. А локдаун та карантин стали причиною ще частіших звернень до поліції. Чи реально притягнути до відповідальності за домашнє насильство та де сховатися від кривдника, дивіться у наступному сюжеті.

Юрій Сулаєв, начальник відділу комунікації ГУ НП у Полтавській області

- Загалом за 2020 рік до поліції надійшло 4100 повідомлень підтверджених про домашнє насильство. За вчинення домашнього насильства працівниками поліції складено понад 2600 адміністративних протоколів за Ст. 173-2. Також вручено близько 2000 термінових заборонних приписів. Крім того, відкрито 78 кримінальних проваджень за Ст. 126-1.

Коли поліція прибуває за зверненням про домашнє насильство, найперше – вони об’єктивно оцінюють ситуацію, опитують кривдника і постраждалого. Далі – проводиться оцінка ризиків і складається протокол. Доказами сімейного насильства можуть бути будь-які фактичні данні: фото, відео та аудіозаписи.

Руслан Возниця, пресофіцер управління патрульної поліції в Полтавській області

- Якщо існує висока вірогідність повторного вчинення якихось таких дій, або існує пряма небезпека для особи, яка потерпає від насильства, поліцейські уповноважені виносити терміновий заборонний припис. Це може бути заборона наближатися до людини, заборона на перебування в одному приміщення, наприклад, в квартирі, заборона листування, спілкування і намагання іншими шляхами встановити контакт.

Якщо кривдник вперше вчиняє домашнє насильство, на нього складається протокол, що передбачає штраф від 170 до 340 грн. Якщо вдруге – штраф зростає від 340 до 680 грн. Якщо кривдник вчиняє тричі і більше адміністративних правопорушень – настає кримінальна відповідальність з позбавленням волі від 6 місяців до 1 року.

Якщо ситуація в родині кризова, можна звернутися до центру для жінок, які опинилися у складних життєвих обставинах при БО «Світло надії». Там гарантують повну анонімність та безпеку. Він розрахований на 17 дорослих і 17 дитячих місць. 

Олена Чикурова, директорка притулку для жінок БО «Світло надії»

- По-перше, це безпечне місце перебування. Людину тут практично знайти неможливо. Хоча ми розуміємо, що Полтава – місто маленьке і про центр цей знають усі, але в нас гарна підготовка і охорона поліції. У дівчат тривожні кнопки. Центр закривається з обох боків і потрапити сюди доволі важко.

Директорка притулку розповіла, як змінилася статистика жінок, постраждалих від домашнього насилля за період карантину.

Олена Чикурова, директорка притулку для жінок БО «Світло надії»

- Ми відстежили, що на 30% стало більше клієнток. І відсотків на 40 стало більше людей, яким не потрібне місце безпечного проживання, але їм потрібні психологічні консультації.

Фахівці наголошують, що під час насилля в родині головне – не мовчати, а надавати усі необхідні дані і свідчення правоохоронним органам. Лише так особа може бути захищена.

Стрічка новин