Як діє декларація із сімейним лікарем у разі переїзду пацієнта в інше місце

31 мільйон українців уже підписали декларацію із сімейним лікарем. За даними Нацслужби здоров’я України, це 74% всього населення країни. Така статистика свідчить, що частина українців досі не обрала свого сімейного лікаря. З якими проблемами можуть зіштовхнутися полтавці, які ще не підписали таку декларацію, дивіться у наступному сюжеті.

Більшість українців уже підписали медичну декларацію із сімейним лікарем. Проте виникають випадки, коли людина змінила місце проживання, або ж хоче лікуватися в іншого спеціаліста. З цими запитаннями нам допоміг розібратися фахівець.

Світлана Ліфіренко, сімейний лікар, терапевт ЦМСД

- Декларацію підписують тільки з одним сімейним лікарем. Якщо вас щось не влаштовує, ви можете перезаключити декларацію з іншим лікарем. Розірвання декларації проходить автоматично. Оновлювати декларацію не потрібно. Вона терміну дії не має. 

Підписання декларації в приватній клініці чи в державній установі – різниці немає. Якщо пацієнт підписав декларацію, він має право на такі безкоштовні послуги:

- спостереження за здоров'ям пацієнта та лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, патологічних станів;

- профогляди для семи груп ризику;

- рецепти на ліки, у тому числі – за програмою «Доступні ліки»;

- 7 базових досліджень;

- вакцинація за календарем щеплення; 

- знеболення;

- видачі лікарняних та інших довідок;

- взяття біоматеріалів і медичні втручання.

Укласти декларацію онлайн неможливо. Пацієнт особисто має прийти до сімейного лікаря з документами.

Світлана Ліфіренко розповіла, що робити пацієнту, якщо сімейний лікар тимчасово відсутній на робочому місці.

Світлана Ліфіренко, сімейний лікар, терапевт ЦМСД

- У кожному закладі є лікар, який на час відпустки або лікарняного листка сімейного лікаря має його заміняти. Звертайтеся в реєстратуру, до старшого терапевта, або до старшого сімейного лікаря даного закладу. Пацієнт не може залишитися без допомоги.

Сімейний лікар завжди знаходиться на зв’язку з пацієнтом. Якщо людина виїжджає в інше місце, наприклад, у відрядження, і захворіла, вона телефонує своєму сімейному лікарю. Також пацієнт може отримати консультацію онлайн. Якщо ж ви змінили місце проживання, варто потурбуватися про перезаключення декларації. 

Світлана Ліфіренко, сімейний лікар, терапевт ЦМСД

- Я знаю випадки, коли людині терміново потрібно завтра лягти в лікарню, а в неї не заключена декларація із сімейним лікарем. Вона не може отримати пакети направлень на безкоштовні аналізи, не може отримати аналізи в електронному вигляді на ургентну госпіталізацію туди, куди йому потрібно завтра лягти.

Не заключати декларацію – це право пацієнта. Проте, якщо вам терміново потрібно звернутися до вузького спеціаліста, у вас має бути направлення сімейного лікаря. Подбайте про власне здоров’я заздалегідь.

Стрічка новин