В Полтаві вручили щорічну Премію обласної ради імені Петра Ротача

Сьогодні у Полтавському Краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відбулося вручення щорічної Премії обласної ради імені Петра Ротача. Її мета – сприяння розвитку національного краєзнавчого руху, вивчення минулого і сьогодення Полтавщини.

Петро Петрович Ротач – відомий український краєзнавець, історик, поет, літературознавець – народився 1925 року на хуторі Калениківщина Роменського повіту на Полтавщині. Сімнадцятирічним юнаком був вивезений на примусові роботи до Німеччини, де як «остарбайтер» працював до визволення у 45 році. Там у празькому часописі публікував свої вірші та оповідання про голод і розкуркулення 1933 року. Після повернення на батьківщину протягом сорока років він перебував під постійним наглядом МДБ, а потім КДБ. Органи заважали йому отримати освіту, займатися літературною творчістю, видавати свої твори та статті. Можливість публікуватися з’явилася у нього лише 1987 року.     

Петро Ротач – автор матеріалів до Українського біографічного словника «Літературна Полтавщина» та різноманітних енциклопедичних видань. Його статті, розвідки, рецензії, огляди вміщені у багатьох збірниках, журналах, антологіях. Про вагомість постаті Петра Ротача говорили всі присутні.

Олексій Чепурко, заступник голови Полтавської обласної ради, голова журі

- Це та людина, яка дозволяла і дозволяє нам не забувати свою історію, вивчати і розвивати краєзнавчий рух в області. Бо і теперішні, і наступні покоління повинні знати свою історію, культуру, ті традиції, які є.

Микола Степаненко, лауреат премії, ректор ПНПУ, професор

- Цей чоловік зробив стільки, скільки могли б зробити цілі академічні інститути. Тому пам’ять про таких людей, треба дбати, щоб вона не стиралася і навпаки, робити все можливе, аби духовна скарбниця, котру вони полишили, розкривалася, бо вона втаємничена, там є багато непізнаних сторінок.

Вчений-мовознавець Микола Степаненко отримав премію в номінації «Літературне краєзнавство» за написання ось цих п’яти видань про літературно-мистецькі, мовознавчі надбання Полтавщини, дослідження життя та діяльності історичних постатей. Інший лауреат – провідний науковий співробітник Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному Віктор Міщанин – сім років збирав та видав книги про життя і творчість двох видатних майстринь з Полтавщини.

Віктор Міщанин, лауреат премії у номінації «Історичне краєзнавство»

- Відома на весь світ малювальниця Опішнянського заводу художньої кераміки Мотрона Назарчук, яка народилася в Великих Будищах. Працювала в Опішні, а з 67 року мешкала в Запоріжжі. Віра Мордіна, її доля так склалася, що наприкінці 40-х років виїхала на Кубань і там стала відомою вишивальницею.

Премія облради присуджується вже третій рік поспіль до дня народження Петра Ротача – 24 січня. Її мета – сприяння дослідницько-краєзнавчій діяльності в галузях історії та літератури і відзначення кращих за вагомі творчі здобутки.

Стрічка новин