Чому Конституційний суд взявся за райони і як це вплине на Полтавщину

Чому Конституційний суд взявся за райони і як це вплине на Полтавщину

Конституційний суд України (КСУ) вирішив перевірити, чи законно ліквідували та створили нові райони. Самоврядці Полтавщини занепокоєні ситуацією, що склалася, адже чи не є це наступом на децентралізацію.

КСУ відкрив конституційне провадження у справі щодо конституційності постанови Верховної Ради про утворення та ліквідацію районів. Провадження відкрите за поданням 49 народних депутатів України від 20 жовтня 2020 року. Подання підписало 49 депутатів, ініціаторка – Юлія Тимошенко, але серед підписантів не лише представники «Батьківщини», а депутати різних груп та фракцій в тому числі народний депутат з Полтавщини Ілля Кива.

Аргументи депутатів, які подали подання, наступні:

– оскаржуваною постановою змінено елементи територіального устрою, який може визначатися виключно законами;
– здійснивши укрупнення окремих районів Верховна Рада обмежила право на доступ до суду, оскільки «важливими елементами доступності суду як інституції є територіальна наближеність суду та стабільність судової системи»;
– з прийняттям оспореної постанови Верховна Рада також створила правову невизначеність щодо територіальної юрисдикції місцевих судів.

Свою думку з цього приводу вже висловили голови територіальних громад Полтавської області.

Олена Сидоренко, голова Оржицької ТГ:

"Децентралізація –  це наближення послуг і розвиток територій. Яким чином на це може вплинути зміна терустрою? Думаю, ніяк. За умови, що держава все ж візьме віжки управління у свої руки. Бо після виборів за новим АТУ складається враження, що держава віжки передала громадам, а ми (новостворені) не встигли їх схопити повною мірою. От і летить той віз сторч кудись у … майбутнє. Для прикладу. Функції колишньої районної ради – номінальні: грошей власне районних бюджетів уже давно не вистачало для реалізації закріплених повноважень, от і виходило, що райради залазили в кишені громад для закриття питань своїх повноважень: діти їдуть до школи в автобусі, мають безкоштовне харчування, люди отримують пільгові ліки – все районна рада за кошти сільських громад. При укрупненні – увесь бюджет, всі повноваження, вся відповідальність і відповідно весь позитив і негатив – лише на громаду".

Микола Різник, голова Опішнянської ТГ:

"Ліквідація районів – це позитив, більше того, я підтримую ту думку, що і нинішні райони після передачі майна треба буде ліквідувати. Сподіваюся, що Конституційний суд України не задовольнить вимогу підписантів".

Нагадаємо,Постанова Верховної Ради «Про утворення і ліквідацію районів» передбачала ліквідацію існуючих тоді 490 районів і утворення – 136 нових, де й провели у жовтні 2020 місцеві вибори. У Полтавській області замість 25 було створено 4 райони: Полтавський, Кременчуцький, Миргородський та Лубенський.

Стрічка новин