Завтра, 19 січня, – Хрещення Господнє або свято Водохреща

Це – одне із найдавніших свят християнської Церкви. Його встановили ще до часів апостолів. Цього дня освячується вода, яка впродовж довго часу не втрачає цілющих властивостей. Детальніше про це – далі у випуску.

Усі чотири Євангелія розповідають про Хрещення Ісуса. Після посту та мандрів у пустелі пророк Іоанн Предтеча прибув до річки Йордан. Там він розповідав народу про покаяння і хрещення на відпущення гріхів. Народ вірив пророцтвам Іоанна Предтечі, багато хто хрестився у водах Йордану.

Одного разу до берегів річки прийшов сам Ісус Христос. На той момент йому було 30 років. Спаситель попросив Іоанна хрестити його. Пророк був здивований до глибини душі таким проханням, але Христос запевнив його, що «годиться виповнити усю правду».

Афанасій Бідний, ігумен УПЦ

- Саме із цього у нього починається суспільне служіння. Після цього він виходить на проповідь. Як він говорить: що я прийшов, щоб виконати всіляку правду. І після цього у нього з’являються перші учні, і три роки він проповідує серед єврейського народу.

Під час хрещення, як свідчить Святе Писання, розкрилося небо, й на Ісуса зійшов святий дух у вигляді голуба. При цьому було чути голос із неба: «Це син мій улюблений, що його я вподобав». Звідси ще одна назва свята – Богоявлення. Християни вважають, що саме це свято засвідчує таїнство Святої Трійці. Адже цього дня Бог з’явився у трьох іпостасях: Бог Отець – у голосі, Син Божий – у плоті, Дух Святий – у вигляді голуба.

Цього дня у храмах звершують великий чин освячення води.

Афанасій Бідний, ігумен УПЦ

- Це пов’язано, по-перше, із спогадом Хрещення Господнього на Йордані. А по-друге, пов’язано із тим, що колись, іще в давній церкві, у перші віка християнства, саме у цей день люди, які вступали у церкву, приймали таїнство хрещення. Для цього освячувалася вода.

До речі, слово «хрещаю», «хрещу» в перекладі з грецької означає «занурюю у воду». А святу воду називають іще матеріальним свідченням духовної благодаті.

Афанасій Бідний, ігумен УПЦ

- Як у Господі Ісусі Христі з’єдналися дві природи – Божественна і людська, так і матеріальний світ та духовний світ між собою поєднаний. І свята вода є цьому свідчення. Із одного боку – це матеріальні річ – фізична, а з іншого – освячена божественною благодаттю, передається і кожній людині, яка з вірою її споживає.

А ще існує давня традиція на Водохрещу купатися в крижаній ополонці. Ось тільки твердження, що це змиє усі попередні гріхи, є неправильним, каже ігумен Афанасій.

Афанасій Бідний, ігумен УПЦ

- Якщо людина не турбується про те, щоб виправити своє життя, жити по заповідям Божим, щоб із любов’ю ставитися до своїх ближніх, щоб нікому не робити зла. І якщо вона нічого цього не робить і думає, що, покупавшись раз на рік десь у річці, її життя зміниться, то така людина помиляється.

Священник радить дотримуватися Божих заповідей, любити ближніх, робити їм добро. А це, переконує, додасть сили, енергії, снаги, а головне – благодаті.

Стрічка новин