14 січня православні віряни вшановують пам’ять Василія Великого

Він – один із тих святителів, які закладали фундамент богослів’я. А ще цього дня відзначають Обрізання Господнє. Що означають ці свята, з’ясовували наші журналісти.

Василій Великий – один із авторів найголовнішої церковної служби – Божественної літургії. Разом із Григорієм Богословом та Іоаном Златоустом у IV столітті він оформив канони і загалом богослів’я.

За свої заслуги перед Церквою святитель Василій названий Великим і прославляється, як «слава і краса Церкви», «світило і око всесвіту», «вчитель догматів», «палата вченості». 

Миколай Довганич, прессекретар Полтавської єпархії УПЦ, протоієрей

- До нього сходилося багато людей, прагнуло його послухати, прагнули насититися від його духовних бесід. Святителя Василія Великого церква шанує, винесла в окремий день і прославляє, і святкує.

За своє життя святитель Василій залишив безліч богословських праць. Він був небесним покровителем просвітителя Київської Русі – святого рівноапостольного великого князя Володимира, названого у хрещенні Василієм. Відтак, в Україні здавна Святителя Василія Великого, як і Миколая Чудотворця, особливо вшановують. А ще 14 січня відзначають свято Обрізання Господнього.

Миколай Довганич, прессекретар Полтавської єпархії УПЦ, протоієрей

- Це теж велике свято, яке нам показує і стверджує про те, що Ісус Христос був звичайною людиною. Ісус Христос, як і всі, був обрізаним. І йому у цей день дали ім’я. Бо на 8-й день дитині давалося ім’я. І саме його назвали Ісусом, тобто, Спасителем.

Свято Обрізання для християн важливе, зокрема, тим, що всупереч багатьом єретичним судженням, даний обряд доводить приналежність Ісуса до роду людського. Христос продемонстрував людям цим дійством своє смирення, духовну близькість до кожного віруючого. Також за старим стилем цього дня починається Новий рік.

Миколай Довганич, прессекретар Полтавської єпархії УПЦ, протоієрей

- У цей день бажають у наступному році всіляких благ. Церква теж молиться, щоб рік наступний був врожайним, щоб успішним був, щоб ті лиха, які були у попередньому році, відійшли і більше не приходили до людей. І тільки мир, доброта, благополуччя приходили у домівки людей.

Стрічка новин