14 січня православні вшановують пам’ять святителя Афанасія Вольховського

Минуло рівно 220 років із дня його кончини. Афанасія називають полтавським чудотворцем. Нетлінні мощі цього святого зберігаються у Полтавському Хрестовоздвиженському монастирі. Чим він прославився, знає Анатолій Васевич.

Полтавська родина Вольховських – досить знатна. Подарувала світу чимало відомих особистостей. Серед них – Федір Вольховський. Йому довелося пережити багато складних випробувань. Рано помирає дружина, невдовзі – донька. Федір вирішує прийняти чернечий постриг з іменем Афанасій. І невдовзі стає ігуменом різних монастирів.

Афанасій Бідний, ігумен УПЦ 

- Він починає активну діяльність, щоб уніатські приходи греко-католицькі повернулися до Православної церкви. І за декілька років їх велика кількість повертається до Православної церкви.

Але така його діяльність багато кому не подобалася. Насамперед, польській шляхті. Заважала активність Афанасія і петербурзькій знаті, яка почала плекати інтриги та наклепи.

Афанасій Бідний, ігумен УПЦ 

- На нього було подано скаргу до Святійшого Синоду, у якому його звинувачували і в хабарництві, і в перелюбстві та недотриманні табельних днів. Пізніше було доведено, що скарга була наклепом, але єпископ Афанасій вважає для себе неможливим більше залишатися там єпископом, тому що він не хоче, щоб через нього і через цю скаргу падала якась тінь на Православну церкву.

Святитель Афанасій повертається на Полтавщину, живе у Мгарському Спасо-Преображенському монастирі. 14 січня 1801 році у Полтаві він помирає. Поховали святителя у Полтавському Хрестовоздвиженському монастирі. А через деякий час виявили, що його тіло нетлінне.

Афанасій Бідний, ігумен УПЦ 

- Канонізація святителя Афанасія мала відбутися ще у 1917 році, після Помісного собору нашої церкви. Але революційні події цьому завадили. І ось лише у 2010 році тут, у Полтаві, відбулося прославлення у лику святих святителя Афанасія Ольховського.

Нині рака з його мощами, знайденими вдруге уже у наш час, знаходиться у Полтавському жіночому Хрестовоздвиженському монастирі. Чимало вірян молитовно звертаються до нього зі своїми проблемами.

Афанасій Бідний, ігумен УПЦ 

- Допомагає усім, хто переживає неправдиві нападки, звинувачення. Але мені здається, ще більше правильно сказати, що ми можемо до святителя Афанасія звертатися із будь-якою своєю потребою і просити його допомоги, заступництва. І найголовніше – просити його про те, щоб нам був путівником до Царства Божого.

Стрічка новин