Впровадження пенітенціарної пробації в установах виконання покарань

У Полтаві продовжується активна робота над пілотним проєктом щодо впровадження пенітенціарної пробації в органах і установах виконання покарань. Як працює така методика дивіться у наступному сюжеті.

Ігор - один із тих, хто звільнився з колонії і зіштовхнувся з проблемою соціальної адаптації. Він поділився з ними своєю історією.

Ігор Гапон, соціальний працівник

- Я потрапив по своїй дурості в місця позбавлення волі. Я крав, і трішки збився зі шляху, можна так сказати. Мене посадили. Потрапив туди на 4,9, як мені присудили, але я вийшов по умовно-достроковому звільненню. У мене не було куди звільнятися. У мене дуже напружений конфлікт у сім’ї був і є поки з вітчимом. 

Ігор погодився взяти участь у пілотному проєкті щодо підготовки до звільнення, де з ним працювали «Ценр пробації», «FreeZONE», і працівники установи виконання покарання. Ці заняття проводилися півроку аж до його звільнення. За словами спеціалістів, цього часу достатньо для такої програми.

Ірина Каневська, старший інспектор з питань підготовки до звільнення

- Спочатку - це складається письмова згода між засудженим та установою. Потім складається індивідуальний план роботи згідно його потреб, до якого підключається «Центр пробації» та представники БО «Світло надії». 

Інна Красицька, старший інспектор Подільського районного відділу

- В процесі підготовки до звільнення працівники пробації використовують індивідуальний підхід до кожної особи. Він направлений на вирішення його потреб, та в подальшому це все буде сприяти зменшенню ризику вчинення нових кримінальних правопорушень даною категорією осіб.

Засудженим після звільнення надається допомога в працевлаштуванні, а також визначаються наміри щодо його місця проживання. 

Ігор Прищепа, координатор БО «FreeZONE»

- Ми в самій колонії даємо інформацію, як заробити гроші легально, як знайти помешкання, як відстояти свої права, як створити сім’ю, бюджетні, фінансові відношення, відкриття своєї справи і т.д.

Ігор Прищепа розповів про проблеми звільнення засуджених з колонії. 

Ігор Прищепа, координатор БО «FreeZONE»

- Уявіть, коли карантин, людину звільняють, і немає як їй дістатися додому. Це взагалі якийсь нонсенс. За законом їй дають 60 грн, і їй потрібно дістатися до місця, де вона проживає. Ми їх зустрічали під зоною. Якщо їм потрібна була адаптація, ми їх поселяли в центр «Світло надії» і проводили з ними роботу.

В даному напрямку роботи Полтава наразі демонструє найкращі показники.

Ігор Гапон, соціальний працівник

- Вони мені допомогли, і на даний момент я вийшов, відсидів 3 роки, і все добре. Зараз є дівчина, є робота, є все можна так сказати. Зараз я працюю соціальним робітником в БО «Світло Надії». Допомагаю людям, безпритульним, влаштовую їх, щоб їм було де переночувати в таку погоду. Щоб в них було що поїсти, речі якісь, і за порядком дивлюся, щоб все було нормально.

Психолог БО «Світло надії» розповів, чому в Європі надається перевага покаранню без позбавлення волі. 

Ігор Прищепа, координатор БО «FreeZONE»

- Не всі повинні сидіти в колонії. Колонія не виправляє. По суті, в тому векторі, як вона була. Чому світ без в’язниць? Тому що там агресивне середовище, і люди, коли виходять, вони ще більш злі. На життя, на себе, на суспільство, на тих людей, які з ними поруч. А це сім’ї. А сім’ї - це діти страждають, і жінки, їх батьки. Це дуже великий спектр захватує, коли з людиною нічого не робити. А ми точково, індивідуально, з його особливостями, працюємо з кожним клієнтом. 

Наразі завдяки спільній роботі «Центру пробації», «FreeZONE», і працівникам установи виконання покарання, вже 38 осіб успішно звільнилися.

Стрічка новин