Сьогодні - Святвечір або Багата кутя

Сьогодні - вечір напередодні Різдва Христового. Святвечір тяжко уявити без щедрого пісного столу, на якому з давнини стояли 12 страв, а головною з них була - кутя. Цю традицію не порушують і сьогодні. Про історію страви та що робити, коли її переїв  - дивіться у наступному сюжеті. 

Євгенія Манич, кореспондентка

- З давнини прийнято, що на святковому столі у Святвечір повинні бути 12 пісних страв, серед яких - борщ, узвар, пиріжки, вареники, гриби, картопля та риба. Втім, головною стравою була кутя.

Історія символічної страви почалася, коли її згадали у «Повісті временних літ». З нею на Полтавщині пов’язано багато прикмет. Наприклад, після її приготування, вийнявши горщик, дивилися: якщо зерна піднялися - на добробут, а запали - на смерть когось із близьких. 

Марина Кондратенко, наукова співробітниця Краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Взагалі господині починали готуватися до Святвечора заздалегідь. А на Полтавщині в основному готували із пшениці та ячменю, то спочатку пшеницю цю розтирали разом із водою, для того аби відділити її від полива. Потім її могли замочували, могли не замочувати. І традиційно в давнину варили її з непочатої води, тобто це вода, яка була набрана в криниці вдосвіта.

За стіл прийнято було сідати не раніше, ніж на небі сходила перша зірка. Традиційно, приступати до споживання усіх страв годилося після того, як усі присутні куштували по ложці куті. Нею ж та узваром завершували вечерю. Готували, по-різному, із додаванням меду, магу та горіхів.

Євгенія Манич, кореспондентка 

- Отже, для того щоб приготувати смачну кутю, нам знадобиться: крупа, курага, чорнослив, макова начинка, родзинки, мед, а також волоський горіх.

Після того, як ви придбали пшеницю, добре її промийте та замочіть. Далі ставите на вогонь і на слабкому помум'ї варимо її півтори години.

Костянтин Грубич, телеведучий, кулінар 

- Сюди ми додаємо - мак. Мак теж запарений, я зливаю зайву вологу. Додаємо сюди цукор, десь три чотири ложки, після цього збиваємо блендером. Чим ретельніше ми перетремо мак, ти краще для нього.

Після того, як ви перетерли мак, одразу додавайте його до куті, після чого родзинки, та різні по смаку сухофрукти. І потім заливайте узваром або кіселем. Як зауважують дієтологи: така страва як кутя, дуже корисна для організму. Але для того, аби її не переїсти, потрібно куштувати маленькими порціями. 

Анна Мохонько, дієтолог

- Необхідно їсти кутю просто у невеликій кількості. Наприклад, якщо це у вечері, у Святвечір, то достатньо буде скуштувати дві ложки. Ми рекомендуємо своїм клієнтам кутю на сніданок 7-го числа. В кількості від 150-ти до 200-т грамів.

Сьогодні за традицією також прийнято збиратися усією дружньою родиною.

Стрічка новин