Реконструкція Архіву національної пам’яті відтерміновується

У бюджет 2021 року не внесли кошти на реконструкцію будівлі Архіву національної пам’яті. Відкритий доступ до чотирьох мільйонів документів радянських спецслужб - відтерміновується. Втім до будівлі майбутнього архіву можна завітати вже зараз. Побувала там і наша київська журналістка Лідія Дмитрашко. 

Документи усіх репресивних органів Радянського Союзу - під одним дахом - в Архіві національної пам’яті. Приміщення для майбутнього архіву вже виділено, втім сталого фінансування - немає. У 2020 році кошти на реконструкцію забрали для боротьби з Ковідом. У бюджет 2021 року - зовсім не внесли. Загалом, в Архіві національної пам’яті планують зібрати 4 мільйони документів таємної поліції, судів та спецслужб СРСР. Подібні архіви вже діють в Польщі, Німеччині, Чехії. Втім, на пострадянському просторі український архів постане одним із найперших.

Дарина Рогачук, комунікаційниця Архіву національної пам’яті
- Архів національної пам’яті може стати інформаційною зброєю в інформаційній війні Росії проти України, минулого, радянського, совкового союзу проти цивілізаційного вибору нашої країни.
Відкритий доступ до раніше засекречених документів розвінчає міфи про радянське минуле.

Дарина Рогачук, комунікаційниця Архіву національної пам’яті
- Людей могли розстрілювати ні за що, а потім через десятки років надіслати папірець «ой ви знаєте, а підстави не було». І це просто один папірець, яка відобразився на долі багатьох людей.

Доки архівісти чекають на фінансування - до приміщення майбутнього архіву водять екскурсії.

 Віктор Котелнець, завітав на екскурсію Архівом національної пам’яті

- Це - шлях самоідентифікації нації, який має пройти українська нація до кінця. Це одна з складових.

Ірина Шатохіна, завітала на екскурсію Архівом національної пам’яті
- Зацікавилась, думаю архів національної пам’яті- цікаво. Думала, там є документи. І тільки потім дізналася, що, насправді, це будівля. І, на жаль, наша влада не вважає за потрібне виділяти кошти на те, щоб розбудовувати цю надзвичайно важливу державну інституцію.

Попри паузу в фінансуванні, архів продовжує працювати. Із травня команда відкрила консультаційний центр із пошуку репресованих родичів.

 Євген Янкевич, начальник відділу Архіву національної пам’яті

- Перше місце по саме зверненню, по пошуку своїх репресованих родичів лідирують саме полтавці. Саме найбільше звернень із Полтави і Полтавщини.

Аби знайти справу своїх репресованих родичів достатньо знати їх ім’я та рік народження або репресії, стверджують працівники Архіву. Також вони радять із цими даними звертатися на Фейсбук або сайт архіву.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію