«Бюджет Смерті під ялинку»

Під такою назвою сьогодні провели брифінг невдоволених фінансуванням з Державного бюджету медичної сфери на 2021 рік. Пацієнтські організації та медична спільнота вийшли зі зверненням щодо критичної ситуації, що склалася навколо бюджету, та розповіли про кричущу недофінансованість галузі. На їх думку, лікарі залишилися без підвищених зарплат, а пацієнти – без важливих для життя ліків.

У вівторок, 15 грудня 2020 року, депутати Верховної Ради України проголосували за Державний бюджет на 2021 рік. Документ, який ухвалили народні обранці, не містить: 

- Підвищення зарплат для медичних працівників та доплат для тих, хто рятує життя пацієнтів з COVID-19; 

- Розширення переліку безоплатних послуг в лікарнях; 

- Розширення переліку ліків для важкохворих пацієнтів; 

- Достатнього фінансування на боротьбу з COVID-19: закупівлю лікарських засобів та повний комплекс лікування для пацієнтів, в тому числі на закупівлю засобів захисту, обладнання та кисень, який зараз критично необхідний. 

Каріна Петоян, мама дитини, хворої на м’язову дистрофію Дюшена, говорить, що наразі вкрай важко. 

Каріна Петоян, мама дитини, хворої на м’язову дистрофію Дюшена

- Держава повністю ігнорує і робить вигляд, наче наших дітей не існує. Як жити сім'ям, розуміючи, що є ліки зареєстровані, а вони не можуть придбати, бо вони дорогі. А дитина приречена без ліків. Належної реабілітації, медобладнання немає. Хто їм дав право обирати, кому жити, а кому помирати? Для наших дітей бюджет, який прийняла Верховна Рада України, – це бюджет смерті.

Інна Іваненко, виконавчий директор БФ «Пацієнти України»

- Парадокс заключається в тому, що кошти, які зекономлені на закупівлі лікарських засобів, наприклад, для закупівлі ліків для онокологічних хворих, – це близько 500 млн гривень, яка відбулася у 2021 році. Вона буде спрямована на закупівлю вакцин від ковіду.

Інна Іваненко додає: це обурює, адже кошти з ковідного фонду уже витрачені на дороги та зйомку фільмів.

Головний лікар Вознесенської багатопрофільної лікарні розповідає: фінансування зараз вкрай необхідне. Їх заклад вважають успішним та модернізованим. Штат повний, а робота економічно розрахована. 

Володимир Красьоха, головний лікар Вознесенської багатопрофільної лікарні

- Але, незважаючи на це, дивлячись на бюджет 2021 року, я не бачу можливості збільшення заробітної платні своїм працівникам. На сьогодні ми маємо можливість завдяки ковідному пакету виплачувати 300% надбавки працівникам, які працюють в ковідному шпиталі. Вони отримують усі кошти та забезпечені усім, навіть тим, що раніше не могли уявити.

Незадоволене бюджетом і Міністерство охорони здоров'я. Прийнятий парламентом Державний бюджет на 2021 рік не передбачає необхідного рівня фінансування медицини. Документ не враховує пропозиції МОЗ щодо видатків на медичну сферу, в яких було закладено суттєве підвищення зарплат медичним працівникам і справедливі тарифи на надання медичної допомоги.

Тому МОЗ підготувало законопроєкт, який встановить мінімальну зарплату медичним працівникам, яка буде прив’язана до прожиткового мінімуму.

Стрічка новин