Реставрують дах пам’ятки історії національного значення

У Полтаві триває реставрація меморіального комплексу – садиби основоположника нової української мови та літератури Івана Котляревського. Садибу поета відновили у 1969 році, що був проголошений ЮНЕСКО саме роком Котляревського, та з нагоди 200-річчя нашого видатного земляка. І ось відтоді, за понад пів століття, жодного разу капітально не ремонтували дах історичної будівлі.

Затишний меморіальний комплекс у самому серці міста на Ворсклі відновили за акварельним ескізом Тараса Шевченка. Зараз він складається з батьківської хати поета, повітки, комори і колодязя – журавля. А тоді, на початку 1969 року, у Полтаві збереглася стара дідівська хата Івана Петровича, яка була перепланована, був змінений зокрема й дах. Як тоді, так і зараз його реставрують та відтворюють з обов’язковим врахуванням етнографічного, краєзнавчого матеріалу, архітектурних форм, притаманних добі Котляревського – XVIII століття.  

Марина Голубнича, завідувачка філіалом музею-садиби І.П.Котляревського

- Фахівці звертаються до єдиної ілюстрації Тараса Шевченка – хати письменника Івана Котляревського, на якій вона змальована. Особливо гарно представлений дах, слухові віконечка. Про те, що дах був гонтовий, ми знаємо на 100%, про це є в спогадах сучасників Івана Петровича, і сам Котляревський розповідав своїм друзям і знайомим про цей дах. Тому більш-менш архітектурно його склад ми знаємо.

І зараз в основу ремонтно-реставраційних робіт покладені саме етнографічні розвідки як науковців полтавського музею, так і столичних фахівців, які працюють над збереженням пам’яток XVIII-XIX століть, підкреслює Марина Голубнича. Останні чітко контролюють цей процес.

Марина Голубнича, завідувачка філіалом музею-садиби І.П.Котляревського

- Фахівцями було прийнято рішення і нам запропоновано варіант укріплення цього фасаду. Тобто, буде знизу сендвіч-панель, на якій тримається справжній дерев’яний гонтовий дах, такий, який був в експлуатації в будинку Котляревського.

Дах, який не ремонтувався понад пів століття, вже давно став протікати, що, звісно, становило загрозу унікальним музейним експонатам, тож далі чекати часу не було, говорить директор музею Руслан Яременко.

Руслан Яременко, директор Полтавського літературно-меморіального музею І.П.Котляревського

- Дах став гнилий, став протікати, дірки в даху, і кожен день частини цього гонтового даху відколювалися від вітру, дощу, відпадали, відлітали. Тому вже не було куди тягнути, треба було щось робити.

Олександр Шамота, секретар Полтавської міськради

- Я минулого року, перебуваючи в музеї, сказав, що ми закінчуємо з історією поточних ремонтів, підмазувань, а робимо повноцінну експертизу і робимо на наступний рік, тобто, на 20-й, повноцінні роботи. Зараз ми вже їх бачимо, ми зробили повністю новий каркас даху, ми вкрили його залізом для того, щоб додатково додати йому гідроізоляцію, і зараз вже вкриваємо для автентичності, щоб цей дах був такий, яким його звикли бачити. З спеціально обробленим деревом. Воно оброблено від шкідників, воно оброблено по протипожежним нормам, воно зістарено, зроблено таким чином, аби дерево мало автентичний вигляд.

Тож зараз реставраційні роботи на даху музею-садиби письменника Івана Котляревського підходять до завершення.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію