Палацово-паркові комплекси Полтавщини потребують реставрації

Одні з найбільших палацово-паркових комплексів Полтавщини потребують реставрації. Мова йде про садиби Закревських у Березовій Рудці та Муравйових-Апостолів у Хомутці. Чи планують наступного року реконструювати пам'ятки архітектури національного значення – дізнавались наші кореспонденти.

Палац Муравйових-Апостолів у Хомутці – пам'ятка архітектури національного значення. Маєток належав родині Апостолів, представники якої добре прислужилися Україні в різні роки як військові.

Артур Ароян, архітектор 

- Дуже цікавий сам будинок. Він дуже оригінальний за архітектурою, тим більше, він складається з декількох частин. Старий дерев’яний центральний будинок, центральна частина палацу – це 18 ст., часів козацьких полковників, апостолів.

Задня стіна центральної частини зараз майже повністю вивалена. Бокові крила палацу збереглись краще, вони викладені з цегли. Пейзажний парк, залишки саду бароко та ставок – у занедбаному стані. Виглядають, як зарості. 

Артур Ароян, архітектор 

- У чому проблема самого палацу? Його центральна частина – дерев’яна. Просідання грунту там, пошкодження якісь є. Може, вандали. Вандали там точно попрацювали, це видно з роками. Приїжджаєш і бачиш, що чогось немає, що раніше було. Такий об’єкт дуже складно законсервувати, тому що дерев’яна стіна розходиться. Вінчики дерев’яного брусу розходяться. По великому рахунку, мінімум половину цього дерев’яного будинку треба розбирати і перекладати.

Ще одна пам’ятка архітектури національного значення на Полтавщині – садиба Закревських у селі Березова Рудка. Вона не аварійна, але потребує реставрації. Засновник династії Закревських Йосип Лук'янович Закревський, генеральний бунчужний війська Запорізького, 1752 року купив хутір Березова Рудка. Ідея побудови садиби належить його сину Григорію. Резиденція була потрібна для дворянських зібрань. 

Артур Ароян, архітектор 

- Вона непогано збереглась. Там є головний будинок, який 19 ст., є старий будинок, який чи кінця 18, поч. 19. Він якраз доволі у складному стані знаходиться. Є флігель, де Шевченко гостював. Паркова територія доволі значна. Плюс окремий об’єкт, який дуже тягне туристів – це піраміда, усипальниця Закревських.

Реставрувати ці пам’ятки архітектури поки не планують. Фінансування на наступний рік на це не виділили, розповідає начальниця відділу охорони культурної спадщини Департаменту культури і туризму ОДА. 

Олеся Старолат, начальниця відділу охорони культурної спадщини Департаменту ПОДА 

- Садиба Муравйових-Апостолів, так само як і палац Закревських у Березовій Рудці Пирятинського району, перебувають у державній власності. Безпосередньо в особі МОН. Чомусь МОН взагалі не виділяло жодного разу кошти на їх утримання, саме на реставрацію. Тому така виникла зараз ситуація.

Минулого року кошти виділили лише на виготовлення облікової документації на ці об’єкти, продовжує пані Олеся.

Олеся Старолат, начальниця відділу охорони культурної спадщини Департаменту ПОДА 

- Облікова документація дає старт для того, щоб ми могли надалі виготовити науково-проєктну документацію на реставрацію, або на консервацію, або на протиаварійні заходи у першу чергу, що необхідно зробити.

Обидва об’єкти включені до проєкту Програми стосовно збереження пам’яток культурної спадщини Полтавщини на 2020-2027 роки. У Департаменті сподіваються, що зможуть знайти кошти на виготовлення науково-проєктної документації.

Стрічка новин