У Полтаві презентували нове видання літопису Самійла Величка

У Полтавському Краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відбулася презентація нового повного видання літопису Самійла Величка. Екземпляри цієї книги передали полтавським бібліотекам та музеям.

Твір Самійла Величка належить до трьох найвідоміших та найповніших «козацьких літописів» і є пам’яткою козацької історичної думки першої половини XVIII століття. 

Віталій Яремченко, старший науковий співробітник Полтавського Краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Важливо, що цей літопис був створений частково і на Полтавщині. Зокрема, під Полтавою, у селі Жуки. І, очевидно, ілюструє і давню місцеву традицію, власне, українського літописання, сприйняття свого погляду на історію, свого власного менталітету.

До цього часу ми користувалися виданням 1848 року, яке підготувала київська археографічна комісія. У 1926 році спробу перевидати літопис зробила Катерина Грушевська. Але встигла підготувати тільки перший том, бо потім її репресували.

Володимир Мокляк, заступник директора з наукової роботи Полтавського Краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Ті попередні видання були підготовлені за київським списком, і вони не були повними. Ніхто не знав, що у Петербурзі зберігається список самого Величка. Він також пошкоджений. Але при аналізі цих двох рукописів було відновлено ряд місць втрачених. І які не видавалися у попередніх виданнях.

Самійло Величко був канцеляристом Війська Запорізького і мав великі можливості для збирання та використання різних історичних матеріалів. Попри унікальність і популярність, твір Величка ніколи не видавали цілком з відповідним науковим апаратом. На те були причини й цензурні обмеження. Тому Літопис досі не був належним чином вивчений.

Володимир Мокляк, заступник директора з наукової роботи Полтавського Краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Попередні видання були спотворені частково із політичних мотивів. Було викинуто все, що стосувалося гетьмана Івана Мазепи, його доби, взаємовідносин Самійла Величка з Іваном Мазепою. Завжди у нас говорили, що Самійло Величко був противником Мазепи.

Дослідники ж довели протилежне.

Володимир Мокляк, заступник директора з наукової роботи Полтавського Краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Таірова-Яковлєва довела, що Величко був людиною Мазепи. Саме входив до кола мазепинців, як їх потім називали, – людиною, яка вболівала за свою батьківщину, за Україну.

Над цією роботою великий колектив науковців із Києва і російського Петербургу працював 12 років. Читачеві пропонується текст, реконструйований згідно із задумом автора, також подається біографія Самійла Величка та історія створення пам’ятки.

Віталій Яремченко, старший науковий співробітник Полтавського Краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Важливість і унікальність літопису Самійла Величка у тому, що він зберігся в оригіналі. Тобто, це автограф, написаний самим автором. І це дає величезне поле для дослідників у подальших пошуках.

Здійснити цей творчий задум допомогли меценати, в тому числі полтавські підприємці Андрій Гурнік, Юрій Худяк, які взяли участь у презентації. Декілька примірників літопису Самійла Величка урочисто передали бібліотекам навчальних закладів та музеїв міста.

Ганна Панюта, завідуюча бібліотекою-філіалом №4 ПМЦБС

- Я думаю, що це буде достатньо великий вклад для наших читачів. Хоча бібліотека невелика у нас, але у нас гарний фонд саме історичної літератури. Тут зібрано унікальні фрагменти, які до цього не друкувалися. Прочитати, що писав Самійло Величко про діяльність Мазепи саме із перших вуст, я думаю, що це буде цікаво кожному пересічному читачеві також.

Стрічка новин