Сьогодні – 120 років від Дня народження художниці Катерини Білокур

Критики називали Катерину Білокур геніальною, а батьки вдома – дурнуватою, і при цьому ламали її пензлики і полотна. Саме сьогодні відзначається 120-річчя від Дня народження видатної української художниці Катерини Білокур. Майстриня народного декоративного живопису, представниця так званого «наївного мистецтва» народилася у селі Богданівка Пирятинського повіту на Полтавщині. Цьогоріч з ініціативи Українського інституту національної пам’яті, згідно з Постановою Верховної Ради, ця дата відзначається на державному рівні. Катерина Білокур входить до переліку найвідоміших жінок давньої та сучасної України, нею захоплювався Пікассо. І сьогодні мої колеги Сергій Блавацький та Микита Бідний побували у Полтавському Художньому музеї імені Миколи Ярошенка (Галерея мистецтв), де окрасою діючої експозиції є чотири оригінали знаної художниці.

У Художньому музеї є чотири картини Катерини Білокур: «Квіти в тумані», «Квіти», «Пшениця, квіти, виноград» і «Півонії». Перші картини Катерина писала саморобними фарбами, які сама вичавлювала з калини, бузини, цибулі. Пензлі теж робила сама – з коров'ячої вовни, шерсті котів, вишневих гілочок і жерсті від консервних банок. У неї не було посібників з малювання, вона не читала спеціальну літературу – вчилася малювати сама, спостерігаючи за природою, розпитуючи сільських малярів. В основному Катерина Білокур малювала квіти та пейзажі. Полтавські музейники провели наукове дослідження цих картин з точки зору їх графічності.

Лариса Сідак, науковий співробітник Полтавського Художнього музею ім.М.Ярошенка

- І дійшли висновку, що ці твори перегукуються з голландським квітковим натюрмортом 16-17 століть. Але за європейським символізмом стоїть дещо більше – передачі настрою, а це вже яскрава ознака імпресіонізму. Вони не є примітивними, їх не можна співвіднести з певною течією, напрямом у живописі, вони не є наївним живописом, бо вони дуже ретельно промальовані, мають професійні риси.

Катериною Білокур захоплювався Пабло Пікассо, який про творчість сучасників відгукувався переважно зі зневагою, а про Білокур – із захопленням: «Якби ми мали художницю такого рівня майстерності, то змусили б заговорити про неї цілий світ!» сказав один з найвидатніших митців XX століття. 

Стрічка новин