У Полтаві військових водіїв тренують за допомогою симуляторів армійських вантажівок

Виглядають вони максимально реально, що дає можливість курсантам звикнути до дорожніх реалій. Як працюють такі машини, дізнавалася Іванна Бурлака.

Іванна Бурлака, кореспондентка

- Таких тренажерів-симуляторів немає в жодній із полтавських автошкіл. Міністерству оборони України вони обійшлася майже в 5 мільйонів гривень. Тож чи виправданими були такі витрати і в чому особливість навчання на тренажерах військових вантажівок – дивіться далі.

У 179-му навчально-тренувальному центрі військ зв’язку ЗСУ, окрім фахівців зв’язку, готують ще й військових водіїв. За словами інструкторів, на сьогодні їх в армії не вистачає. Тому один із профілів центру – підготовка водіїв категорії С для Збройних сил.

Заняття водіїв тривають три місяці і відбуваються у декілька етапів. Спочатку курсанти вивчають теоретичні питання, правила дорожнього руху, вимоги законів України, будову автомобіля. Потім вони переходять до практичної роботи. Вона ж абсолютно відрізняється від цивільної автошколи.

На першому етапі практичних занять військові займаються за звичайними комп’ютерами, пізніше – практикують водійські навички на симуляторах. Адже, щоб сісти за кермо реального автомобіля, людина повинна отримати спочатку початкові навички водіння.

Дмитро Педь, в.о начальника циклової комісії автомобільної техніки

- Для того, щоб людина відпрацювала більш якісно моторні функції, тобто, досить гарно вона могла володіти органами керування автомобіля, ми можемо для комп’ютерних тренажерів вмикати дощ, різні перешкоди, що з’являються. Для того, щоб більш якісно людина освоїла, наприклад, вантажний автомобіль, ми їм вмикаємо не міський темп руху, а бездоріжжя.

За словами інструктора, завдяки таким перешкодам руху автомобіля людина практикується в різних ситуаціях. В армії ж, зазвичай, переважають нестандартні умови водіння. 

Також курсанти проходять практичні заняття на статичних тренажерах МАЗу і КрАЗу. Вони, звичайно, більше схожі на атракціон, але все ж дозволяють відчути себе в реальній кабіні вантажного автомобіля. 

Владислав до армії не мав ніякого досвіду керування транспортом. Проте за 3 місяці вже отримав свою першу категорію С. Він каже, що на таких тренажерах дуже швидко вчишся. 

Владислав Хропун, солдат

- Сідаючи також за симулятор, варто пам’ятати, що це є, як справжня подорож. Тут можна, як і поза містом їздити, так і в місті. Також потрібно дотримуватися усіх правил дорожнього руху.

Щоб максимально відчути себе учасником дорожнього руху, курсанти тренують свої навички на динамічному тренажері. Це реальна кабіна, яка була виготовлена на заводі КрАЗ, тільки обладнана динамічним приводом і не має двигуна. Тут майбутні водії відточують практичні уміння за визначеними маршрутами на полігоні, у населених пунктах, у вечірній та нічний час. Керує кабіною інструктор, який обирає карту, відповідно, трасу і погодні умови. Контролюють дії курсантів через веб-камеру, яка знаходиться в кабіні. Завдяки таким комп’ютерним технологіям приховати помилки від інструктора не вдасться, адже усе виводиться на екран.  

Володимир Данилевський, інструктор циклової комісії

- Я бачу те, що він бачить на екранах тренажера, і також бачу всі дії, які він зараз виконує: яка передача ввімкнута, які педалі, всі дані автомобіля. Також можу йому задати якісь перешкоди. Наприклад, ввімкнути йому ніч, і дивлюся, як він реагує. Зараз він повинен ввімкнути світло.

За словами викладачів циклової комісії, такий пристрій економить до 20% коштів, які виділяються із державного бюджету на навчання водіїв. 

Анатолій Мотієнко, викладач циклової комісії

- Сюди входить і пальне, яке використовується, і мастило, і моторесурс. Це менші витрати запасних частин, менші витрати горючо-змащувальних матеріалів. І так само, звичайно, йде витрата мастила під час експлуатації автомобіля.

Навчальний курс водіїв контролює комп’ютерна програма сервісного центру МРЕО МВС. Коли курсант закінчує навчання на симуляторі, він сідає за кермо справжнього автомобіля і вчиться їхати по учбовому майданчику на автодромі. 

Стрічка новин