Творчість, що долає травми війни

У Києві представили виставку хенд-мейд робіт майстрів-ветеранів. Як мистецтво допомагає в реабілітації військових, бачила наша київська журналістка Лідія Дмитрашко.

Вони боронили країну на Сході, а зараз долають травми війни через творчість. Ветерани взяли до рук пензлі і фарби та почали творити. 

Сергій Бондар, майстер-ветеран

- Були отримані на Донбасі травми, контузії. І в реабілітаційному центрі потрібно було психологи, максимально намагалися вивезти з того стану. І був тремор рук, психологи давали пластилін, фарбу, олівці. Треба було розписувати, займатися і розвивати дрібну моторику рук.

Для багатьох військових мистецтво стало не тільки реабілітацією, а й улюбленою справою. Пан Сергій власноруч робить реалістичних ляльок, що максимально схожі на справжню малечу.

Сергій Бондар, майстер-ветеран 

- Розпис наноситься близько сорока шарів фарби. Але у кожної ляльки по-різному. Все залежить від відтінків, тому що може бути і 38 шарів фарби, і 60. Прописуються венки, прописуються почервоніння, посиніння. Слюнки, сопільки, фіксируються, покривається це все лаком. 

Капітан запасу Збройних сил України знайшов своє покликання в різьбі по дереву. Тепер у вільні хвилини Роман працює над скульптурами старослов’янських ідолів.  

Роман Пархомець, майстер-ветеран 

- Беру колоду, якщо вона сира, я її розколюю на 4 частини. Торці покриваю фарбою, щоб вони не розтріскалися. Коли вона висихає, я роблю заготовку зручну, такий загальний фон. І ескізно, от якщо щось я ріжу, я ескізно намітив олівцем – підрізав. Тоді зрізав цей шар, тоді ще щось намалював-підрізав. Отак от і малюю.

На виставці представлені хенд-мейд вироби з сірників. Ветеран Ярослав відтворює Дитинець стародавнього Києва разом з сином.

Ярослав Гаркуша, майстер-ветеран

- Займатися почав ще до війни. Ну так дуже не багато, в мене було тільки пару будинків. Я десь побачив, дуже мені сподобалось. Я зробив пару будинків, почав складати, дивитись. Сподобалося мені дуже. А ще мені подобається Київська Русь. І така виникла ідея зробити Дитинець цього Києва. 

Творчі заняття допомагають долати травми війни, впевнені організатори проєкту.

Лія Котяш, координаторка ГО «СУВІАТО»

- За допомогою творчості приходить свого роду реабілітація ветеранів. Вони вкладають туди душу, серце, свій час. І коли вони отримують результат у своїх роботах, ми розуміємо, наскільки вони унікальні, наскільки вони досконалі – це приносить для них результат. Це приносить їм нове натхнення творити щось далі.

Віталіна Палеха, керівниця програм центру реабілітації «ЯРМІЗ»

- Ми працюємо з ветеранами та їх родинами. І якраз родинна спрямованість – це наша ключова цінність. І в нас багато заходів із різними тематиками. В нас фізичний простір, це танцювальна студія. Це аргентинське танго, бразильський зук, де якраз приходять цілими родинами, щоб покращити свої стосунки, щоб розвинути свої здібності, щоб просто насолодитися рухами.

На виставці «Творчі студії майстрів-ветеранів» представлено роботи двадцяти захисників. Виставка безкоштовна, відвідати її можна до 8 грудня.

Стрічка новин