Сьогодні виповнюється 116 років від дня смерті Миколи Скліфосовського

Сьогодні виповнюється 116 років від дня смерті одного з найвидатніших хірургів XIX століття - Миколи Васильовича Скліфосовського, людини без якогї неможливо уявити медицину. На сьогодні немає жодної галузі в цій сфері, де б не залишив свій внесок Скліфосовський. Його реформи і винаходи дозволили врятувати мільйони життів. Ім’я видатного російського хірурга, вченого, клініциста і громадського діяча  відоме всьому світу. Людина - епоха вітчизняної медицини має безпосереднє відношення до Полтави. В місцях, пов’язаних з ім’ям талановитого хірурга побували мої колеги Сергій Блавацький та Сергій Сепітий.

Маєток Скліфосовського під назвою «Отрада» в районі Яківців займав 650 га. Саме на цій території від Полтавського автоагрегатного заводу аж до Хрестовоздвиженського монастиря знаходиться дендропарк, інститут свинарства, власне історичне Поле Полтавської битви та чимало інших історичних об’єктів. На Дальніх Яківцях досі зберігся «Дім Скліфософського». Цей маєток належав його дружині, а з 1871 року в літні місяці вчений проживав саме тут розповідає 84 - річна Майя Койнаш. Вона мешкає в цьому будинку з 1975 року та говорить, що знає про Скліфосовського все.

Майя Койнаш, мешканка Дальніх Яківців, знавець історії родини Скліфосовських

- Всім кімнат було, сарай один залишився, у нього ферми були, він сам допомагав людям, операції робив. Там пройдете, подивитеся, там велике приміщення, де він робив операції, амбулаторія була. Вони тримали господарство і за рахунок люди по кілька днів лежали після операцій, то він їх кормив своїми продуктами.  

Саме в цьому будинку Скліфосовський приймав хворих селян з навколишніх сіл. А ще робив складні операції в Полтавській земській лікарні, брав участь у засіданнях Полтавського губернського земства, був почесним мировим суддею Полтавського повіту, губернським гласним Полтавської губернії, членом Полтавського товариства сільського господарства. А ще сприяв освіті й вихованню селянських дітей, спорудивши в 1887 році в пам’ять про рано й трагічно померлого сина Бориса у Яківцях за власний кошт школу. Власне господарство Скліфосовського в маєтку «Отрада» було взірцевим. Тут впроваджувалася восьмипільна сівозміна, утримувалося чимало різноманітної худоби, був великий промисловий сад, пасіка. За мальовничу красу цю місцину називали «Полтавською Швейцарією».

Майя Койнаш, мешканка Дальніх Яківців, знавець історії родини Скліфосовських

- Він сам приїжджав і показував дітям. Вчив як садити, калібрувати дерева, прищеплення робити. Це він дуже любив і сам робив. Отуди вниз був сад. Я як в 57 році сюди приїхала жити то були деякі дерева позалишалися.

На високому правому схилі Ворскли під Полтавою Микола Васильович розбив виноградник і після багаторічної праці він одержав перший урожай винограду, чим  довів можливість дозрівання винограду в Полтавській губернії і до того ж хорошого сорту розповідає професор, хірург Олексій Лігоненко.

Олексій Лігоненко, професор, завідувач кафедри загальної хірургії УМСА 

- Вперше на Полтавщині він завіз виноград, який вирощував і роздавав безкошовно селянам. Він був великий любитель пива. Він міг собі дозволити з’їздити в Баварію. Мюнхен. Купити пивний завод, який збудував в Яківцях і безкоштовно роздавав пиво селянам. 

Чимало видатний вчений робив і для самої Полтави та полтавців. Про це красномовно свідчать численні документи та друковані матеріали, що зберігаються у Державному архіві Полтавської області. Помер Микола Скліфосовський 30 листопада 1904 року у віці 68 років та був похований поряд із могилою сина. Тривалий час могила талановитого хірурга у Яківцях була покинута, лише у 2009 році її відреставрували.

Олексій Лігоненко, професор, завідувач кафедри загальної хірургії УМСА 

- Тут були хірурги з Західної Європи, Молдови, Білорусі з Пітера, Московського інституту Скліфосовського. 

Професор Олексій Лігоненко говорить, що провідні вчені з багатьох країн світу дивуються, що в Полтаві так мало уваги приділяють всесвітньовідомому вченому, зокрема і в туристичному плані.

Олексій Лігоненко, професор, завідувач кафедри загальної хірургії УМСА 

- Сюди будуть їхати люди і дивитися. Тут і Поле полтавської битви і Андріївська церква, і наш славетний монастир, все це земля, яка належала Скліфосовському.

В Яківцях є провулок Скліфосовського, а  25 травня 1979 року перед головним корпусом Полтавської обласної клінічної лікарні, яка носить ім’я Миколи Скліфосовського відкрито пам’ятник видатному хірургу і вченому. 

Стрічка новин