День пам'яті преподобного Паїсія Величковського

Сьогодні, 28 листопада, православні віряни відзначають день пам'яті преподобного Паїсія Величковського. Ковчег із часткою його мощей перебуває в Полтавському Хрестовоздвиженському монастирі. Це не випадково, адже Паїсій Величковський - наш земляк, уродженець Полтави. Усе своє життя присвятив зміцненню і поповненню духовних скарбниць християнства. Детальніше - у наступному сюжеті. 

Миколай Довганич, протоієрей, прессекретар Полтавської єпархїї УПЦ

- Він народився у сім’ї священнослужителя, у нашому місті. І на скільки був розвинутий на той час духовно і літературно, що прагнув на той час не простого життя, звичайного, буденного, а духовних висот. 

У миру Паїсія називали Петром. Він народовся 11-ю дитиною в родині полтавського протоієрея Іоанна Величковського, настоятеля Успенського собору. Петро був тихою, мовчазною дитиною, любив читати. Іще в ранній юності у нього прокинулося прагнення піти в монастир і бути ченцем, і це прагнення з роками ставало тільки сильнішим. 

Миколай Довганич, протоієрей, прессекретар Полтавської єпархїї УПЦ

- Він пішов спочатку у Києво-Печерську лавру, потім уже в інші монастирі. І знайшов уже духовні настанови. На святій горі Афон. І його основною роботою було переклад із грецької мови на церковно-слов’янську основних трудів святих отців.

Паїсій Величковський займався перекладами духовної літератури з грецької на слов'янську мову. Найбільш відомою його перекладацькою роботою вважається «Добротолюбіє».Своєю діяльністю в монастирях України, Молдавії, Греції він відродив старецтво. Його учнями засновано понад 100 монастирів, серед них Софроніївська, Глинська, Оптина пустині. За своє подвижництво Паїсій у 1988 був канонізований церквою.

Миколай Довганич, протоієрей, прессекретар Полтавської єпархїї УПЦ

- Він сам жив тим, про що писав. І створив дуже сильну спільноту духовну. І вже його учні були подвижниками віри і благочестя і відродили монашество у нас, на нашій території. І багато монастирів просяяло після цих його вчень і подвигів.

Де б не бував, Преподобний Паїсій завжди пам’ятав про свою рідну землю і наголошував на своєму українському походженні, говорячи і підписуючись «Родимець Полтавський». Відтак, і ковчег із частинками мощів цього святого зберігається у Полтавському Хрестовоздвищенському монастирі.

Стрічка новин