Реекспозиція у Полтавському Краєзнавчому музеї

Кілька тижнів через карантинні обмеження Полтавський Краєзнавчий музей імені Василя Кричевського був закритий для відвідувачів. Але науковці продовжували працювати, зокрема, проводили реекспозицію кількох залів. Так невдовзі там можна буде ознайомитися із зовсім новою експозицією, де висвітлюватимуться трагічні події Голодомору – Геноциду 32-33 років та політичні репресії на Полтавщині в тридцятих роках минулого століття.

В цьому невеличкому залі раніше були представлені матеріали та експонати, які розповідали про життя полтавців в 30-х роках ХХ століття. Але вона монтувалася досить давно, і там не висвітлювалися трагічні події геноциду та політичних репресій, розповідає завідувачка науково-дослідним відділом новітньої історії Валентина Клочко.

Валентина Клочко, завідувачка науково-дослідним відділом новітньої історії Краєзнавчого музею

- Ми працювали в архівах СБУ, переглянули дуже багато справ і хотіли показати, що, звичайно, країна в 30-ті роки жила, створювалася матеріально-технічна база як тоді говорили соціалізму, проводилася індустріалізація, створювалися колгоспи. Але якою ціною – ціною розкуркулення, понівечення доль багатьох українців, багатьох заможних селян, які потрапляли в табори. Іноді їх переселяли в інші землі.

Окремий розділ присвячений політичним репресіям, які свого піку набули в 1937-38 роках. Тут можна буде побачити фотографії репресованих, протоколи допитів, розстрільні статті. І поряд – нагороди співробітників НКВС, агітаційні плакати, газетні публікації тих років та чимало іншого.

Валентина Клочко, завідувачка науково-дослідним відділом новітньої історії Краєзнавчого музею

- На Полтавщині репресії зачепили майже всі верстви населення: від працівника НКВС, військового, вчителя до журналіста. Ми хотіли показати, щоб відвідувач, коли прийшов в цей зал, він подивився в очі цих людей, часто приречених. Бо ми показуємо і фотографії, і матеріали кримінальних справ, і замислився, якою ціною Україна зараз здобула Незалежність і що ми не повинні допустити наступної диктатури.

Чимало фондових матеріалів виставляється на широкий загал вперше. За словами науковців, вони намагалися показати як тріумф, так і трагедію тридцятих років. 

Валентина Клочко, завідувачка науково-дослідним відділом новітньої історії Краєзнавчого музею

- Цю хустку передали нам їх нащадки, які живуть поблизу Чикаго в США, і їх батьки, цієї подружньої пари, були розкуркулені. Це переважно було зимою, виселяли за межі населених пунктів, вивозили, і чим жінка вкривала своїх дітей – такою теплою хусткою.

Тож зараз художники, реставратори разом з науковцями – на завершальній стадії робіт нової експозиційної зали «Полтавщина у 30-х роках ХХ століття. Голодомор – Геноцид 32-33 років. Політичні репресії». 

Стрічка новин