В музеї Полтавської битви можна стати свідком штурму московських редутів

Сьогодні ми багато подорожуємо світом та бачимо, наскільки там  музейний простір насичений різноманітними сучасними експозиційними, інноваційними елементами та новітніми технологіями. До останнього часу українські музеї залишаються більш консервативними, головну увагу приділяючи зберіганню артефактів минувшини. Але часи змінюються. І зараз, в умовах адаптивного карантину, науковці музею Історії Полтавської битви пішли шляхом насичення музейних експозицій саме новітніми інноваційними технологіями. Останнє нововведення – доповнена реальність, за допомогою якої турист зможе на своєму планшеті чи смартфоні «оживити» події понад 300-річної давнини, ставши свідком штурму шведською армією московських редутів.

Вже на вході до музею відвідувач може завантажити на свій планшет чи смартфон через QR-код додаток віртуальної та інформаційної подорожі музеєм Історії Полтавської битви. І потім в експозиційних залах має можливість доступу до різноманітної історичної інформації.

Віталій Павлов, начальник відділу туризму та культурної спадщини управління культури Полтавського МВК

- На сьогоднішній день ми можемо говорити про присутність в музеї Історії Полтавської битви сенсорного інформаційного туристичного кіоску, експозиційного планшету, за допомогою якого відбувається демонстрація історичних матеріалів кінця XVII-початку XVIII століть. В музейному просторі Полтавської битви присутні 25 аудіо гідів, за допомогою яких турист знайомиться з цим багатим матеріалом, і ці аудіо гіди записані п’ятьма найпоширенішими мовами світу.

В експозиції працюють шість телевізійних екранів, де демонструються різноманітні історичні та наукові відео матеріали, документальні фільми. Як в самому музеї, так і на території музейного містечка розміщені близько тридцяти QR-кодів, за допомогою яких відвідувачі можуть прочитати закодовану більш детальну інформацію про той чи інший експонат, подію чи туристичну локацію. Цього року тут впроваджена і технологія віртуальної реальності, за допомогою якої будь-хто може спробувати себе в ролі гарматника XVIII століття – епохи Великої Північної війни.

Наталія Білан, директор ДІКЗ «Поле Полтавської битви»

- Ми також зараз використовуємо час, коли ми знаходимося в карантинному режимі для наповнення музею додатковими QR-кодами. У нас уже запроваджена додаткова інформація з історії України в подіях Великої Північної війни, зараз теж готуємо матеріали і наповнюємо музейну експозицію QR-кодами, які присвячені окремим експонатам, тобто, відвідувач може підійти, за допомогою спеціальної програми в смартфоні відкрити і прочитати інформацію українською і англійською мовами.

Щодо штурму шведами царських редутів, то до цього цей момент можна було побачити на діорамі та макеті полтавської баталії 27 червня 1709 року. Тепер глядачам пропонують доповнену реальність. Працюючи над нею, розробники намагалися відтворити все максимально достовірно, звісно, наскільки це дозволяли технічні можливості. 

Сергій Макаренко, науковий співробітник ДІКЗ «Поле Полтавської битви»

- Ми використовували московські, шведські джерела. В першу чергу шведські, оскільки вони більш змістовні, ніж московські. Зокрема, це спогади генерал-майора Карла Густава Роса. Цей генерал особисто командував штурмом московських редутів. Для одних – це героїчна сторінка в Полтавській битві, для інших – шведів – трагічна. Вони взяли два недобудовані редути, третій не змогли взяти, і відступили з великими втратами до Яківчанського лісу.

За словами розробника цього проєкту Олега Голоти, в програмі він використовував 3D-моделі, спецефекти, анімацію, аби максимально реалістично відтворити ті події.

Олег Голота, Unity-розробник

- Унікальність формату в тому, що ми змогли в мобільний додаток для телефонів середнього класу і вищого додати понад тисячу воїнів, спецефекти. Оточення, дерева, тобто, всі об’єкти реалістичні. Людина може подивитися і побачити навіть маленькі деталі, тих самих військових, які приймали участь у цій битві. По масштабності – понад тисячу воїнів, ще в Україні ніхто не робив таких проєктів.

З усіма технологічними новинками безпосередньо в музеї та на Полі Полтавської битви на практиці можна буде ознайомитися після послаблення карантинних обмежень і відновлення роботи закладу. 

Стрічка новин