Якими речами користувалися полтавці 100-200 років тому

Сьогодні ми завершуємо цикл матеріалів за підсумками наукових досліджень, що проводилися фахівцями Полтавської археологічної експедиції «Охоронної археологічної служби України» Інституту археології Національної академії наук України в історичному центрі Полтави по Першотравневому проспекту. Серед понад десяти тисяч різноманітних знахідок, що яскраво ілюструють давню, середньовічну та ранньомодерну історію міста на Ворсклі, починаючи від скіфської доби VII-III століття до нової ери, науковці зібрали цікаві матеріали, що ілюструють побут полтавців у ХІХ-на початку ХХ століття. 

За словами керівника експедиції, кандидата історичних наук Юрія Пуголовка, ще кілька років тому українські науковці не дуже серйозно звертали увагу на дослідження поселень козацької доби. Зараз ситуація кардинально змінилася, більше того, дослідники вже підійшли до розуміння необхідності вивчати матеріали ХІХ-початку ХХ століть. А таких під час розкопок на Інститутській горі виявилося чимало. Серед них на особливу увагу заслуговують знахідки традиційних українських «пасківників» - форм для випікання великоднього хліба.

Юрій Пуголовок, кандидат історичних наук, керівник експедиції

- Як попередньо ми гадаємо, вона з’явилася десь у другій половині ХІХ століття, і в принципі в українських селах такі форми існують до сорокових років ХХ століття. Знайдена вона в культурних нашаруваннях. Була розбита, ми знайшли практично всі її частини, і зараз вона поповнить музейні фонди Полтавського Краєзнавчого музею.

Як не як, а цим речам вже по 100-200 років, зазначає науковець. І вони теж заслуговують на увагу, зберігання, а деякі - представлення в музейних експозиціях. Наприклад, ось ця, здавалося б, звичайна пляшка з-під молока, але це вже наша історія.

Юрій Пуголовок, кандидат історичних наук, керівник експедиції

- Оце от пляшка від лікеру Бенедиктин, це друга половина ХІХ століття, але, швидше за все, це підробка, бо на справжніх пляшках ми маємо латинські літери D O M, на нашій немає, є тільки номер 14. А це пляшка від турецького напою ракія, тут турецькою мовою написано, тут була етикетка. Це 30-ті роки ХХ століття, теж потрапила в Полтаву, не знаю навіть як.

В своїй оселі мали полтавці і імпортну сувенірну продукцію.

Юрій Пуголовок, кандидат історичних наук, керівник експедиції

- З панорамою міста Майнц, це друга половина ХІХ століття. Подібні вироби виготовлялися в Сілезії, можливо, це теж продукція їх майстерень. В Полтаві вперше ми таку знайшли.

В культурних нашаруваннях знайдено чимало аптекарського посуду, різноманітних пляшок, фрагментів посуду, зокрема, й дитячого та дитячі іграшки.

Юрій Пуголовок, кандидат історичних наук, керівник експедиції

- Дитяча лялька, фрагмент, частина її фрагменту лялькового посуду, який виготовлявся на Кіровському фарфоровому заводі в 37-39 роках. Ось голова така ляльки, такі довоєнні іграшки маленьких полтавців. Будемо відверті, не всі могли дозволити їх собі, і можна казати, що заможні батьки були в цих дітей.

Ці та інші старовинні речі мешканців, які жили в різні часи на Інститутській горі, зараз ретельно обробляються науковцями,  замальовуються, склеюються. І, без сумніву, вони значно доповнять наші уявлення про життя полтавців, історію понад тисячолітнього міста на Ворсклі.

Стрічка новин